Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Sport » Zumba i salsa – korzyści dla ciała i ducha

Zumba i salsa – korzyści dla ciała i ducha

Zumba i salsa – korzyści dla ciała i ducha

Ośrodki rekreacyjne oferują coraz to nowe formy ciekawych zajęć ruchowych. Na jakie aktywności warto zwrócić szczególną uwagę?

Nie każdy jest urodzonym sportowcem. Zajęcia stricte sportowe mogą być dla niektórych zbyt wymagające lub zwyczajnie mało interesujące. Tymczasem, aby cieszyć się ładną sylwetką i dobrym zdrowiem, ruszać się trzeba. Jaki rodzaj aktywności wybrać?

Dla osób, które chciałyby połączyć pożyteczność gimnastyki z przyjemnością tańca, powstała zumba. Jest to taka forma aktywności, podczas której łączy się elementy tańców, głównie latynoamerykańskich, takich jak samba, mambo, salsa, z typowymi ćwiczeniami z zakresu aerobicu i fitnessu. Zajęcia zumby odbywają się w grupach i prowadzone są przez instruktorów. Zumba to tak skomponowany program, aby jednocześnie bawić się tańcem oraz pracować nad figurą. Efekty mogą być naprawdę zadowalające. Dynamiczne ruchy w rytm energetyzującej muzyki przyczyniają się do aktywnej pracy wszystkich mięśni, przez co mogą rewelacyjnie kształtować sylwetkę.

Dla osób, które bardziej skłaniają się w stronę zajęć ruchowych, polegających na nauce tradycyjnych tańców, idealną wydaje się salsa. Taniec ten ma swoje korzenie na Karaibach, ale został spopularyzowany do tego stopnia, że tańczy się go dziś na całym świecie. Salsa posiada wiele różnych odmian, pośród których znaleźć można obejmujące każdy stopień zaawansowania kroki i figury. Zasadniczo tańczy się ją w parach, ale istnieją także rozbudowane układy przewidziane na wiele par, a także na taniec solo. Salsa jest bardzo energetycznym tańcem, wywołującym pozytywne emocje. Utrzymana jest w tempie ok. 52-64 taktów na minutę. Ponieważ salsa jest tańcem szybkim i rytmicznym, przyśpieszającym puls, łatwo się domyślić, że może ona znacznie polepszać naszą kondycję fizyczną. Zdecydowanie warto ją polecić osobom, które poprzez taniec chciałyby podreperować formę lub zrzucić kilka zbędnych kilogramów.


TAGI: , , , ,