Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Co ma wpływ na kondycję skóry?

Co ma wpływ na kondycję skóry?

Co ma wpływ na kondycję skóry?

Wiele czynników ma wpływ na kondycję skóry. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich.

Wśród czynników, które mają wpływ na kondycję skóry, można wymienić tryb życia, dietę, kontakt ze słońcem, wizyty w solarium, przebyte choroby, predyspozycje genetyczne, przyjmowanie leków, a nawet stres. Nie bez znaczenia jest również wiek (z biegiem lat skóra staje się coraz bardziej sucha i mniej elastyczna), choć dzięki odpowiedniej pielęgnacji można przeciwdziałać niekorzystnym zmianom.

 

Zmiany skórne – kiedy następują?

Z wiekiem skóra ulega różnorakim zmianom, z których część widoczna jest gołym okiem. Po trzydziestym roku życia stopniowo pojawiają się pierwsze zmarszczki – najpierw mimiczne, następnie zaś trwałe, a po czterdziestce następują gwałtowne nieraz zmiany. Skóra nie jest już tak elastyczna jak kiedyś, ma tendencję do przesuszania się. Jest to spowodowane stopniowym ubywaniem wody ze skóry, a także pogarszającym się z biegiem czasu funkcjonowaniem gruczołów potowych i łojowych. Na powierzchni daje się zauważyć przebarwienia. Niektóre niepokojące oznaki mogą wskazywać nie tyle na problem dermatologiczny, ile na groźne schorzenia, np. niewydolność wątroby, tarczycę lub cukrzycę.

 

Jak przeciwdziałać procesom starzenia skóry?

Wszystkie te zmiany następują szybciej lub wolniej, w zależności od tego, czy dbamy o skórę, czy nie. Procesy starzenia można zahamować, unikając np. nadmiernego opalania się, ekspozycji na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, rzucając palenie. Duże znaczenie ma również codzienna pielęgnacja. Zapewne niewiele z Was zdaje sobie sprawę z tego, że kolczyki w różnych częściach ciała (np. w nosie czy w pępku), a także tatuaże uszkadzają skórę. Tego typu ozdób nie można się pozbyć inaczej niż chirurgicznie.

 

Wpływ stresu na skórę

Stres również nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. Wskutek długotrwałego stresu skóra przybiera matowy odcień, staje się mniej elastyczna, pokrywa się drobnymi zmarszczkami, które z biegiem lat coraz bardziej rzucają się w oczy. Warto w tym miejscu podkreślić, że stres powoduje wzmożoną produkcję łoju, który może się przyczynić do powstawania krostek, zwłaszcza u osób z tłustą skórą. Skóra delikatna wskutek stresu się przesusza i jest podatna na podrażnienia. Niebagatelnym problemem są również choroby dermatologicznie, w których powstawaniu dużą rolę odgrywa stres, np. łysienie plackowate czy bielactwo.

 

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mają większy lub mniejszy wpływ na kondycję skóry. Aby zapobiec zbyt szybkim zmianom, warto stosować dobrej jakości kosmetyki i unikać nieodpowiedzialnego plażowania. Chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat pielęgnacji skóry? Wejdź na stronę: Multirelation Polska.

 


TAGI: , ,