Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Łóżko rehabilitacyjne z korzyścią dla pacjenta i opiekuna

Łóżko rehabilitacyjne z korzyścią dla pacjenta i opiekuna

Łóżko rehabilitacyjne z korzyścią dla pacjenta i opiekuna

Komfort chorego, który większość czasu musi spędzać w łóżku szpitalnym, jest równie ważny, jak komfort osoby, która się nim opiekuje. Łóżko rehabilitacyjne stworzono właśnie z myślą o pacjencie i jego opiekunie. Poznaj najważniejsze cechy tego sprzętu.

Udogodnienia dla pacjenta

Łóżko rehabilitacyjne posiada szereg funkcji ułatwiających pacjentowi korzystanie z niego. Za pomocą pilota bądź prostych uchwytów i dźwigni chory jest w stanie samodzielnie zmienić układ swojego ciała, a nawet podciągnąć się do pozycji siedzącej.

Łóżka ortopedyczne są bardzo praktyczne. Nie trzeba ustawiać wielu poduszek i koców, aby znaleźć odpowiednią pozycję do spania. Wystarczy regulacja za pomocą pilota bądź uchwytów. Gdy osoba chora nie porusza się samodzielnie i nie może zmieniać pozycji, warto postarać się o materac przeciwodleżynowy lub pneumatyczny. Dzięki niemu nie dopuścimy do powstania infekcji.

Bardzo przydatne są również poręcze, dzięki którym nie musimy obawiać się, że chory, który nie może samodzielnie się poruszać, wypadnie lub wyjdzie z łóżka. Można też przymocować do łóżka różnego rodzaju dodatki, które umożliwią choremu np. samodzielne spożywanie posiłków lub sięganie po najpotrzebniejsze rzeczy.

 

Korzyści dla opiekuna

Funkcjonalność łóżek ortopedycznych jest na bardzo wysokim poziomie. Udogodnienia, z których może korzystać osoba zajmująca się chorym, są bardzo zróżnicowane. Każde łóżko wyposażone jest w szereg przydatnych funkcji.

Dla opiekuna najtrudniejsze jest zawsze podnoszenie pacjenta z pozycji poziomej do pionowej. Łóżko z automatycznie podnoszonym zagłówkiem jest bezcenną pomocą zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba chora cierpi na schorzenia uniemożliwiające samodzielne poruszanie się,

Istnieją takie łóżka, które mogą pełnić funkcję wygodnego fotela. A to dzięki grubemu materacowi, który nie jest na stałe przytwierdzony do pozostałych części sprzętu.

To, że można oddzielić materac od reszty łóżka, jest niezmiernie istotne przy czyszczeniu sprzętu. Miękką część można bowiem najczęściej prac w pralce, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Również w przypadku uszkodzenia jednego z elementów łatwiej dokupić część i nie trzeba znów ponosić kosztów zakupu.

Łóżka rehabilitacyjne są najczęściej wyposażone w kółka, dzięki którym jest ono łatwiejsze do przesuwania. Ta funkcja może również się przydać, gdy będzie trzeba szybko przetransportować chorego do szpitala. Wystarczy wyjechać z łóżkiem z mieszkania i przywieźć chorego pod sam ambulans.

 

Producenci łóżek rehabilitacyjnych uwzględniają w swoich projektach różne potrzeby, jakie mają osoby chore oraz ich opiekunowie. Na rynku istnieje wiele modeli, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również ilością funkcji. Dobrze się rozejrzyj przed podjęciem zakupu, aby mieć pewność, że upatrzone przez ciebie łóżko będzie dostosowane do potrzeb chorego, którym się opiekujesz.

 


TAGI: , , ,