Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Badanie moczu - najważniejsze badanie dla naszego zdrowia?

Badanie moczu - najważniejsze badanie dla naszego zdrowia?

Badanie moczu - najważniejsze badanie dla naszego zdrowia?

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrego zdrowia. Wśród badań, które warto wykonywać raz do roku, nawet w przypadku, gdy nic nam nie dolega, jest ogólne badanie moczu.

Jak wygląda, po co je wykonywać i jak się do niego przygotować? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

 

Po co bada się mocz?

Mocz to jedna substancji wytwarzana przez nasz organizm. Nerki, oczyszczając krew, zbierają informacje pochodzące z całego naszego ciała. Dzięki temu w moczu „ukryte” są informacje o naszym stanie zdrowia. Mocz zdrowego człowieka ma jasną, żółtą barwę i jest przejrzysty. Zmiany koloru, gęstości, obecność krwi - to wszystko świadczyć może o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Jest to badanie nieinwazyjne i stosunkowo niedrogie, dlatego też lekarze często zalecają je jako prosty sposób na skontrolowanie stanu zdrowia.

 

Jakie choroby pomaga wykryć badanie moczu?

Za pomocą ogólnego badania moczu można wykryć naprawdę wiele schorzeń. Przede wszystkim doskonale pokazuje nam ono, czy nerki i układ moczowy w naszym organizmie działają prawidłowo. Badanie może również wykazać występujące w obrębie układu moczowego infekcje. To jednak nie wszystko. Ogólne badanie moczu pomaga w diagnozie cukrzycy oraz problemów z wątrobą. Może również wykazać, że cierpimy na niedokrwistość lub skazę krwotoczną. Słowem, jest to badanie, dzięki któremu możliwa jest ogólna analiza naszego stanu zdrowia. Dzięki niemu choroby, których nie zauważamy z powodu braku dolegliwości, zostają wykryte.

 

Kto powinien je wykonywać?

Ogólne badanie moczu wykonuje się u ludzi w każdym wieku - od noworodków po osoby starsze. Wskazaniem do jego wykonania są podejrzenia cukrzycy, dolegliwości ze strony układu moczowego lub problemy z wątrobą. Nawet jeśli takowe nie występują, badaniu temu warto poddawać się profilaktycznie raz do roku.

 

Na czym polega badanie moczu?

Badanie moczu to nic innego jak dokładna analiza próbki moczu. Ocenia się jego kolor i konsystencję, a także sprawdza się, czy nie występują w nim krwinki lub bakterie. Poza tym laboranci badają również mocz pod względem obecności między innymi bilirubiny, urobilinogenu, glukozy, ketonów, a także białek i azotynów. Ocenia się także przejrzystość moczu oraz jego poziom pH. Wszystkie te informacje mówią wiele o stanie zdrowia osoby badanej. Wyniki badań mogą wskazać na schorzenia, na które cierpi pacjent, lub też zasygnalizować, że konieczna będzie bardziej szczegółowa diagnostyka.

 

Jak się do niego przygotować?

Ogólne badanie moczu nie wymaga szczególnych przygotowań. Potrzebujesz jedynie sterylnego pojemniczka, który kupisz za kilkadziesiąt groszy w każdej aptece. Pamiętaj, że badanie należy wykonywać na próbce pobranej z pierwszego, porannego moczu. Dlatego na poranną wizytę w toalecie zabierz ze sobą pojemnik. Co ważne, próbka powinna zostać pobrana ze środkowego strumienia moczu. Nie pobieraj jej więc od razu po rozpoczęciu mikcji. Specjaliści pracujący w laboratoriach zalecają także unikać wysiłku fizycznego przed pobraniem próbki. Może on bowiem wpłynąć na wyniki badania i zaburzyć je.

 

Podsumowując, mamy nadzieję, że w naszym tekście znalazłeś wszystkie najważniejsze informacje o badaniu moczu i przekonały cię one do regularnego wykonywania tego badania. Pamiętaj, że dzięki niemu możesz przekonać się, czy twój organizm funkcjonuje prawidłowo, a także wykryć choroby we wczesnym stadium rozwoju. Badanie to nie jest drogie, nie wymaga od ciebie żadnych poświęceń i nie boli. Może za to pomóc uratować twoje zdrowie.

 


TAGI: , ,