Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Porady: jak rozmawiać z nastolatkiem?

Porady: jak rozmawiać z nastolatkiem?

Porady: jak rozmawiać z nastolatkiem?

Czas, w którym dziecko wchodzi w wiek dojrzewania, nie jest czasem łatwym dla rodzica. W jaki sposób rozmawiać z młodym człowiekiem, aby czuł się przez nas zrozumiany, a jednocześnie aby nie burzyć jego prywatności?

Burza nastrojów, bunt, brak komunikacji, a nawet całkowite wyobcowanie – każdy rodzic dorastającego dziecka doskonale zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest porozumieć się z nastolatkiem. To już nie te czasy, kiedy dziecko z każdym, nawet najmniejszym problemem, zwracało się do nas. Teraz woli rozmawiać z rówieśnikami, a my mamy wrażenie, że coraz bardziej się od nas oddala...

Często popełnianym przez rodziców błędem jest chęć kontrolowania wszelkich aspektów życia nastolatka, tak jak miało to miejsce w dawnych latach. Nie powinniśmy zapominać, że młody człowiek ma prawo do prywatności, o niektórych rzeczach po prostu nie chce nam mówić. Należy to uszanować, a nie ciągnąć naszego nastolatka za język. Czasem fakt, że dziecko wcale nie chce z nami rozmawiać, jest wynikiem naszego własnego podejścia. Jeśli zbyt często ganimy dziecko albo za każdym razem występujemy w roli moralizatora zamiast wyrozumiałego rozmówcy, nie dziwmy się potem, że nasz syn lub córka od kontaktu z nami ucieka.

Spokojne rozmowy z nastolatkiem, podczas których wykazujemy się empatią, umiejętnością słuchania i zrozumieniem, to priorytet. Ważne jest też budowanie zaufania. Powinniśmy zostawić dziecku pewną dozę swobody, nie sprawdzać go na każdym kroku. Jeśli zaś pojawiają się jakieś problemy, na przykład zaniedbania w nauce, najgorszym, co moglibyśmy zrobić, to reagowanie krzykiem albo pozostawienie spraw własnemu obrotowi. Najistotniejszy jest dialog, w którym wytłumaczymy dziecku, dlaczego pewne zachowania są złe i jak mogą wpłynąć na przyszłość. Najważniejsze, abyśmy przy dziecku byli sobą i nie ukrywali swoich myśli i emocji.


TAGI: , , , ,