Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Dna moczanowa: objawy, przyczyny, leczenie

Dna moczanowa: objawy, przyczyny, leczenie

Dna moczanowa: objawy, przyczyny, leczenie

Dna moczanowa (nazywana również podagrą lub artretyzmem) jest ostrym zapaleniem stawów. Jak sobie z nią radzić?

Podagra atakuje zazwyczaj staw śródstopno-paliczkowy. Przybiera niekiedy postać guzków dnawych i kamieni nerkowych. Co ją wywołuje? Podwyższony poziom kwasu moczowego, który krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance. Charakterystycznym objawem tej przypadłości są wyjątkowo bolesne obrzęki i zaczerwienienia. Jak jeszcze objawia się dna moczanowa, jak sobie z nią radzić i jakie są jej źródłowe przyczyny?

 

Objawy dny moczanowej

Innym specyficznym objawem dny moczanowej są nawracające ataki zapalenia stawów. Ból nasila się zwykle w nocy i trwa przez wiele godzin. W dzień chory może mieć wysoką temperaturę i odczuwać chroniczne zmęczenie. Dolegliwości te utrzymują się przez dłuższy czas lub ustępują nawet w ciągu kilku dni. Po pierwszym ataku choroby objawy słabną i zanikają. Jeśli jednak chory nie podejmuje leczenia, kolejne ataki są na ogół bardziej nasilone. Dlatego już po dostrzeżeniu pierwszych objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

Dna moczanowa: przyczyny

Bezpośrednią przyczyną dny moczanowej jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi, spowodowane słabą wydajnością nerek. W niektórych przypadkach podagra jest efektem stosowania niewłaściwej diety; szczególnie nadmierne spożywanie produktów bogatych w puryny (związki chemiczne wpływające na powstawanie kwasu moczowego) przyczynia się do zachorowań na dnę moczanową. Zaleca się więc unikać napojów słodzonych fruktozą, owoców morza, a także zachować umiar w spożywaniu mięsa.

Dużą rolę w zachorowaniach na dnę moczanową odgrywają predyspozycje genetyczne. Zwłaszcza osoby cierpiące na zespół Lescha-Nyhana zmagają się z tą przypadłością. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu są zakażenia, odwodnienie, niedawno przebyte operacje, a także inne poważne choroby.

 

Jak leczyć dnę moczanową?

Dnę moczanową leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Celem leczenia jest uśmierzenie bólu i zapobieganie atakom choroby w przyszłości. W ramach kuracji stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe; niekiedy w leczeniu znajduje zastosowanie również allopurynol (lek obniżający poziom kwasu moczanowego).

 


TAGI: , ,