Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Rehabilitacja – kiedy jest potrzebna?

Rehabilitacja – kiedy jest potrzebna?

Rehabilitacja – kiedy jest potrzebna?

W przypadku niektórych chorób czy urazów opieka szpitalna nie wystarcza. Nieodzowna jest wtedy rehabilitacja.

Rehabilitację podejmują pacjenci po udarze, wypadku lub dotknięci poważną chorobą, która utrudnia bądź uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Rehabilitacja jest niezbędna, aby pacjent mógł w pełni wrócić do zdrowia. Im szybciej ją podejmiesz, tym bardziej skuteczne będzie leczenie i tym szybciej osiągniesz pożądane rezultaty.

 

Rehabilitacja – czym jest?

W myśl jednej z najpopularniejszych definicji rehabilitacja to kompleksowe działanie na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie i/lub psychicznie. Celem rehabilitacji jest przywrócenie pacjentowi sprawności sprzed udaru, wypadku lub choroby. Wprowadza się ją zazwyczaj po zakończeniu terapii, niemniej jednak jest równie ważna. W zależności od typu schorzenia, prowadzi ją mniej lub więcej specjalistów. W rehabilitację mogą być zaangażowani fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, psycholodzy, logopedzi,, pielęgniarki, a także muzykoterapeuci.

 

Rehabilitacja – jaka powinna być?

Z leczenia rehabilitacyjnego może skorzystać każdy, kto go potrzebuje, bez względu na status społeczny. Im szybciej rozpocznie się rehabilitację, tym większa szansa na odzyskanie uprzedniej sprawności. Zaniedbania w tym względzie mogą pogłębić jedynie schorzenie, a nawet doprowadzić do tego, że pacjent już do końca życia będzie zdany na opiekę osób trzecich.

Oprócz tego rehabilitacja powinna być również kompleksowa, tzn. prowadzona przez zespół wszystkich potrzebnych do konkretnego przypadku specjalistów, a także ciągła – jest to zazwyczaj długotrwały proces, którego nie można przerywać, np. ze względu na doraźne okoliczności.

 

Rozbieżność między tym, jak być powinno, a tym, jak jest w państwowych placówkach medycznych, nie nastraja do optymizmu. Z uwagi na wiele niedogodności, z którymi wiąże się rehabilitacja w ramach NFZ, część pacjentów decyduje się na leczenie w prywatnej klinice rehabilitacyjnej. Nic dziwnego - prywatna rehabilitacja to szansa na szybszy powrót do zdrowia. Dlatego jeśli masz taką możliwość, nie wahaj się: prywatna klinika rehabilitacyjna zapewni Ci leczenie na najwyższym poziomie.

 


TAGI: ,