Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Okulary korekcyjne – pielęgnacja aparatu do korekty wzroku

Okulary korekcyjne – pielęgnacja aparatu do korekty wzroku

Okulary korekcyjne – pielęgnacja aparatu do korekty wzroku

Wybór i zakup aparatu do korekty wzroku wymaga czasu i pieniędzy. Jedno i drugie jest ważne. W końcu okulary to wydatek znaczny i konieczny, który ma posłużyć nam przez dłuższy czas. Aby mogło tak być, warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować i przechowywać okulary korekcyjne.

Sposoby pielęgnacji okularów korekcyjnych

Metod czyszczenia okularów jest wiele. Najskuteczniejsze wydają się miękkie ściereczki z mikrofibry, dorzucane przy zakupie okularów. Można je nosić przy sobie i w każdym momencie użyć. Przynajmniej raz dziennie zaleca się mycie aparatu korekcyjnego pod bieżącą wodą z dodatkiem odpowiedniego płynu. Jeśli jednak to dla nas wciąż za mało, możemy zdecydować się na zakup sprayu do pielęgnacji okularów, ze specjalistycznym składem. Jednak w przypadku szkieł mocno zabrudzonych woda z płynem nie pomoże. Lepiej wybrać się do specjalisty. Ciężkie osady i trwałe zanieczyszczenia usuwa się skutecznie ultradźwiękami. Jeśli jesteśmy posiadaczami okularów bezramkowych, powinniśmy przy czyszczeniu chwytać wyłącznie za róg soczewki.

 

Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu oprawek

Przy pielęgnacji okularów nie można zapomnieć o czyszczeniu oprawek. Jest to miejsce, gdzie zbiera się wiele bakterii, które źle wpływają na cerę. Do czyszczenia oprawek zaleca się bawełniane waciki i odrobinę spirytusu do namoczenia. Warto również zmienić wacik, by doczyścić szczeliny. Po kompleksowym czyszczeniu należy wysuszyć okulary: strzepnąć z nich wodę i odłożyć je na bawełniany ręcznik. Aby nie dopuścić do powstawania smug na okularach, zalecamy podnieść je pod słońce i delikatnie wypolerować.

Obecnie na rynku jest wiele środków czyszczących do pielęgnacji okularów. W sklepach bez problemu dostaniemy specjalne nawilżone chusteczki do czyszczenia. Są one nawilżone odpowiednim płynem i pakowane osobno. Szybko też schną, dzięki czemu są praktyczne w podróży. Jednak nie jest to najlepsza metoda pielęgnacji na dłuższy czas.

 

Wystrzegaj się tych nawyków

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że chusteczka nawilżona świetnie sprawdzi się do szybkiego wyczyszczenia okularów korekcyjnych. Nic bardziej mylnego - jej twarda struktura może zarysować szkła. Wystrzegać należy się też silnych detergentów, które mogą uszkodzić soczewki i oprawki. Szczególnie substancji z alkoholem. Oczywiście nie powinniśmy również używać zbyt dużej siły przy wycieraniu okularów, bo w ten sposób zdeformujemy soczewki. Wycieranie koszulką bądź spodniami też nie jest wskazane, ze względu na kurz i osady znajdujące się na ubraniach.

 

Przechowywanie sprzętu korekcyjnego

Przechowywanie okularów jest równie istotne, co prawidłowa pielęgnacja. Odpowiednie pudełko to następny krok na drodze do właściwego obchodzenia się ze sprzętem korekcyjnym. Możemy zdecydować się na etui z tkaniny bądź etui twarde. To pierwsze jest lekkie i chroni przed porysowaniem. Sprawdza się zwłaszcza u osób, które noszą sprzęt w kieszonce lub specjalnej przegródce. Drugie, czyli plastikowy pojemnik, zabezpieczy okulary przed zgnieceniem w plecaku lub torebce.

Okulary korekcyjne, jak i akcesoria do pielęgnacji, kupisz na soczewki24.pl.


TAGI: , ,