Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Jak radzić sobie z kolką u dzieci?

Jak radzić sobie z kolką u dzieci?

Jak radzić sobie z kolką u dzieci?

Kolka to bardzo męcząca dolegliwość, która może dokuczać dziecku już w pierwszych tygodniach życia. Nie ma przy tym znaczenia czy maluch karmiony jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Kolka zazwyczaj ustępuje samoistnie ok. 4 miesiąca życia, niemniej zanim to nastąpi, trzeba sobie z nią radzić.

Skąd się bierze kolka u dzieci?

Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u niemowlaków. Nie wiadomo, skąd dokładnie się bierze. Pediatrzy wskazują na szereg przyczyn: zaburzenia przewodu pokarmowego, niedojrzałość bariery jelitowej, zaburzenia motoryki jelit i wydzielania hormonów jelitowych, refluks żołądkowo-przełykowy, reakcje alergiczne, dieta kobiety karmiącej piersią etc. Pojawia się w tym kontekście teoria psychologiczna mówiąca o tym, że negatywne emocje rodziców „przechodzą” na dziecko. Napad kolki objawia się zawsze tak samo – spokojny dotąd maluch nagle zaczyna płakać, podkurcza nóżki, jego twarz poci się i zaczerwienia, zaś brzuch robi się twardy i napięty. Ataki trwają od paru minut do nawet kilku godzin. Bardzo ważne jest to, aby wykluczyć inne powodu płaczu.

 

Zapanuj nad własnymi emocjami

Przy atakach kolki u dziecka podstawową zasadą jest nie wpadać w panikę. Malec wyczuwa rozdrażnienie u rodziców i zaczyna się bardziej stresować, co tylko nasila objawy – informuje farmaceutka Pani Edyta Olszewska z Apteki Internetowej Olmed (http://www.aptekaolmed.pl). W miarę możliwości należy wyeliminować czynniki, które mogą wywołać u dziecka podenerwowanie: hałaśliwe dźwięki, wizyty gości itp. Najlepiej trzymać się stałego planu dnia i nie wprowadzać do niego drastycznych zmian.

 

Dotyk czyni cuda

Sprawdzonym sposobem przynoszącym ulgę maluchowi z kolką jest noszenie go na rękach i przytulanie. Ciepły, serdeczny dotyk rodzica działa niczym kojący kompres. Ma również ten plus, że noszenie dziecka w pionowej pozycji sprzyja pozbywaniu się powodujących wzdęcia gazów. Dobrym rozwiązaniem jest też trzymanie niemowlaka na kolanach lub na swoim brzuchu – należy go wówczas ostrożnie ułożyć na brzuszku i masować po pleckach.

 

Masuj brzuszek dziecka

W łagodzeniu objawów kolki niezwykle pomocne są masaże małego brzuszka. Bardzo istotna jest tu systematyczność, tylko wtedy przyniosą pożądane efekty. Wykonywać je trzeba przynajmniej kilka razy dziennie – delikatnie, otwartą dłonią przesuwaną zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli masaże wykonywane są regularnie i prawidłowo, szybko uspokajają dziecko, ponieważ doprowadzają do rozkurczania jelit. Można wykorzystać w nich oliwkę do pielęgnacji ciała niemowląt.

 

Proste ćwiczenie – dobre efekty

Odrobina gimnastyki nikomu nie zaszkodzi – a maluchowi z kolką na pewno pomoże. Polecany jest rowerek – proste ćwiczenie polegające na uginaniu nóżek dziecka i dociskaniu ich do brzuszka. W takiej pozycji niemowlak powinien trwać parę sekund – następnie niech samodzielnie rozluźni nóżki. Ćwiczenie należy powtórzyć.

 

Stosuj kompresy

Ciepły kompres na bolący brzuszek to także metoda często stosowana przez rodziców. Sprawdzi się tutaj pieluszka tetrowa, miękki ręcznik lub niewielkich rozmiarów termofor. Można też spróbować kąpieli w ciepłej wodzie.

 

Karmisz piersią? Zmień swoją dietę!

Jeśli kobieta karmi piersią, powinna przyjrzeć się swojej diecie i usunąć z jadłospisu produkty takie jak nabiał, kawa, ostre przyprawy oraz niektóre warzywa jak np. cebula, fasola, kapusta czy kalafior.

 


TAGI: , ,