Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Mikrodermabrazja - na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

Mikrodermabrazja - na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

Mikrodermabrazja - na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry, działa więc podobnie jak domowy peeling, lecz o wiele skuteczniej. Na czym polega ta metoda, kto może poddać się zabiegowi mikrodermabrazji, jakie są przeciwwskazania do jej zastosowania, jakie daje efekty?

Na czym polega mikrodermabrazja?

Istnieje kilka metod mikrodermabrazji. W zależności od zastosowanego materiału ściernego wyróżniamy:

- mikrodermabrazję diamentową - skóra poddawana jest ścieraniu za pomocą tarczy z drobinkami diamentowymi;

- korundową (czyli usuwanie naskórka z użyciem tlenku glinu). Równie często wykorzystuje się także kryształki chlorku sodu lub tlenku magnezu;

- oxybrazję - tu czynnikiem ściernym są maleńkie krople soli fizjologicznej lub koktajli odżywczych wprawione w ruch o bardzo dużej prędkości.

Wszystkie te metody mają jeden wspólny mianownik - służą usunięciu wierzchniej warstwy naskórka i odsłonięciu głębszej warstwy skóry. Dzięki temu zażegnasz niedoskonałości skóry, takie jak:

- zaskórniki,

- blizny potrądzikowe,

- przebarwienia,

- zmarszczki,

- rozszerzone pory,

- prosaki.

Twoja cera będzie wyraźnie młodsza, gładka i aksamitna, a jej koloryt - wyrównany.

 

Przeciwwskazania

Zabieg mikrodermabrazji zalicza się do zabiegów nieinwazyjnych i choć jest bezpieczny, to nie mogą poddać mu się osoby z:

- zakażeniami skóry o podłożu bakteryjnym, grzybicznym lub wirusowym,

- znamionami,

- trądzikiem,

- nowotworami skóry.

Warto także pamiętać o konieczności rezygnacji z opalania na słońcu lub w solarium na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

 

Jak wygląda zabieg?

Mikrodermabrazję przeprowadzisz wyłącznie w salonie kosmetycznym, nie ma możliwości poddania się jej w domu. W pierwszej kolejności kosmetyczka oceni rodzaj i stan Twojej skóry, aby móc dobrać odpowiednią dla Ciebie metodę. Wstępnie oczyści skórę z powierzchniowych zanieczyszczeń - sebum i pyłków oraz pozostałości po makijażu. Zostaniesz poproszona o założenie ochronnych okularów - dzięki nim drobinki materiałów ściernych nie uszkodzą Twoich oczu. Po tych przygotowaniach kosmetyczka przystąpi do właściwego zabiegu, do którego wykorzystuje się specjalną głowicę próżniową.

 

Czy zabieg jest bolesny?

Nie, zwykle nie jest. Najczęściej mikrodermabrazję odczuwa się jako mniej lub bardziej intensywne mrowienie czy łaskotanie. Ale zdarzają się oczywiście klientki o obniżonej tolerancji i dużej wrażliwości na ból, które odczuwają zabieg jako nieprzyjemny.

Jedna sesja trwa zazwyczaj około pół godziny. W tym czasie głowica przesuwa się nad każdym punktem skóry twarzy od jednego do trzech razy.

 

Postępowanie po zabiegu

Skóra pozbawiona warstwy zrogowaciałego naskórka staje się bardziej przepuszczalna, a więc zaraz po zakończeniu zabiegu nakładana jest na nią maska odżywcza.

Przez kilka dni po zabiegu należy całkowicie zrezygnować z opalania skóry twarzy, zarówno w solarium, jak i na zewnątrz. Stosowanie w tym okresie kremów z wysokim filtrem zapobiegnie powstawaniu na skórze przebarwień. Warto także odczekać 2-3 dni po zabiegu, zanim skorzysta się z kąpieli w basenie - skóra jest wtedy bardzo podatna na zakażenia oraz wysuszające działanie chloru.

 

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Osoby o szczególnie wrażliwej, delikatnej skórze mogą przez kilka pierwszych dni po zabiegu zauważać podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Jednak dolegliwości te wkrótce mijają samoistnie.

Efektem mikrodermabrazji jest wygładzenie skóry. Znikają blizny potrądzikowe, prosaki i zaskórniaki. Rozszerzone pory skóry zamykają się, a cera jest młodsza i promienna.

Zabieg mikrodermabrazji zdecydowanie możemy więc polecić wszystkim osobom, które marzą o gładkiej, sprężystej i promiennej skórze.


TAGI: , , ,