Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Jedzenie » Dzika róża jako naturalny superfood

Dzika róża jako naturalny superfood

Dzika róża jako naturalny superfood

Dziką różę uznaje się za superfood. Nic dziwnego, skoro obfituje w cenne dla zdrowia i urody substancje, takie jak witaminy, flawonoidy czy karoteny. Poznajmy wspaniałe właściwości królowej roślin.

Superfood – super żywność

W sklepach pojawia się sporo zdrowej żywności. Ochrzczono ją mianem superfoodów, nawiązującym rzecz jasna do popularnego określenia fast food. Otóż fast food to jedzenie przetworzone, a przede wszystkim niezdrowe. Z kolei superfood to jedzenie pochodzenia naturalnego, które odznacza się zdrowymi właściwościami. Wśród takich superfoodów wymienia się przykładowo: czosnek, mniszek lekarski, malinę, jeżynę, poziomkę, jagodę, czarny bez, czystek, melisę, siemię lniane, aloes czy dziką różę.

 

Dzika róża – nie taka zwyczajna roślina

Dzika róża to bardzo popularna roślina, która rośnie w Europie, Azji i Ameryce. Ma mniej więcej trzy metry wysokości, a wyginające się  gałęzie porastają zielone liście, jasnoróżowe kwiaty i czerwono-czarne owoce. Ta zwykła roślina posiada niezwykłe właściwości.

 

Zastosowania dzikiej róży

Kwiaty dzikiej róży wykorzystuje się do produkcji olejków eterycznych, które mają obłędny zapach. Znajdują zastosowanie nie tylko w produkcji perfum czy afrodyzjaków, ale również w aromaterapii. Owoce dzikiej róży wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Wytwarza się z nich konfitury, na przykład do pączków z nadzieniem różanym. Ponadto przygotowuje się z nich soki i syropy, a także mieszanki ziołowe do zaparzania. Dzika róża smakuje wybornie zarówno sama, jak też w połączeniu z kwiatem hibiskusa i owocami leśnymi.

 

Właściwości dzikiej róży dla zdrowia

Dzika róża kryje w sobie szeroki wachlarz witamin: A, B, D, E, K. Najbardziej słynie jednak z witaminy C, odpowiadającej za odporność. Co ważne, w dzikiej róży znajduje się o wiele więcej tej witaminy, niż w cytrynach, limonkach, pomarańczach, grejpfrutach, kiwi czy papai. Dzika róża zawiera też w swoim składzie flawonoidy. Sprzyjają one redukcji cholesterolu i rozszerzają naczynia krwionośne, chroniąc przed miażdżycą, zawałem serca lub udarem mózgu.

 

Właściwości dzikiej róży dla urody

Dzika róża obfituje też w karoteny. Substancje te wpływają korzystnie na kondycję skóry. Wygładzają zmarszczki i rozjaśniają przebarwienia. Dzięki nim pozostajemy młodzi i piękni.

 

Podsumowanie

Jeśli chcemy zachować zdrowie i urodę na jak najdłużej, to nic bardziej nam w tym nie pomoże niż powszechnie dostępna dzika róża. Wiadomo przecież, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego czym prędzej sięgnijmy po tę cudotwórczą roślinę.

Sprawdź sok z dzikiej róży Joshua Tree w Fit-Zone.


TAGI: , , ,