Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Badania hormonów płciowych u kobiet

Badania hormonów płciowych u kobiet

Badania hormonów płciowych u kobiet

Jesteś przed menopauzą? A może masz trudności z zajściem w ciążę? W takim razie powinnaś zapisać się na badania hormonów płciowych.

Dlaczego warto wykonać badania?

Badania hormonów płciowych pomagają zidentyfikować przyczynę problemów z zajściem w ciążę, a także umożliwiają sprawdzenie gospodarki hormonalnej odpowiedzialnej za miesiączkowanie. Badania tego typu są więc wskazane nie tylko w sytuacji, gdy starasz się bezskutecznie o dziecko, ale również wtedy, gdy miesiączkujesz w sposób nieprawidłowy. Badania te pozwalają sprawdzić, czy stężenie poszczególnych hormonów płciowych mieści się w normie i czy nie jest źródłem zaistniałych problemów (badania hormonów – dowiedz się więcej).
 

Funkcjonowanie hormonów

W cyklu miesiączkowym wyróżniamy dwie fazy: folikularną, po której następuje owulacja (czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa), oraz lutealną. Pierwsza z nich zaczyna się wraz z pierwszym krwawieniem miesiączkowym. Przysadka mózgowa w większym stopniu niż dotychczas produkuje wtedy hormon folikulotropowy, który stymuluje wzrost i rozwój pęcherzyków Graffa i przyczynia się do intensywniejszego wydzielania przez jajniki estrogenów (zwłaszcza estradiolu). Przy dużym ich stężeniu w organizmie następuje owulacja, o której była już powyżej mowa, a w jej następstwie zwiększenie się poziomu prolaktyny oraz lutropiny, hormonów warunkujących jajeczkowanie.

W fazie lutealnej jajniki produkują znacznie więcej progesteronu, odpowiedzialnego za przygotowanie macicy do przyjęcia komórki jajowej. Poziom folikulotropiny i lutropiny w organizmie obniża się na rzecz ekspandujących w tej fazie estrogenów. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, stężenie hormonów płciowych staje się mniejsze, aż do rozpoczęcia miesiączki.

 

Kiedy wykonać badania?

Stężenie hormonów płciowych u kobiet zależy od dnia cyklu miesiączkowego. Dlatego też badania należy wykonać zarówno w fazie folikularnej, jak i lutealnej. W przeciwnym razie można uzyskać wyniki nieadekwatne do rzeczywistego stanu rzeczy. W fazie folikularnej badanie hormonów płciowych przeprowadza się między 3 a 5 dniem cyklu; w czasie owulacji między 12 a 14 dniem (przy 28-dniowym cyklu) lub 12-14 dni przed miesiączką. W fazie lutealnej badania wykonuje się ok. 21 dnia cyklu.

 

 


TAGI: ,