Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Morfologia krwi – dlaczego jest tak ważna?

Morfologia krwi – dlaczego jest tak ważna?

Morfologia krwi – dlaczego jest tak ważna?

To nieskomplikowane, szybkie i precyzyjne badanie w bardzo miarodajny sposób informuje nas o faktycznym stanie naszego zdrowia. Powinno być podstawowym elementem profilaktyki, gdyż pomaga wykryć chorobę, nawet kiedy nie towarzyszą jej żadne dolegliwości.

Na czym polega morfologia krwi?

Badanie morfologiczne krwi to nic innego, jak pobranie próbki krwi z żyły przy użyciu igły. Każdy z nas przechodzi je w swoim życiu wielokrotnie, gdyż jest to jedno z najbardziej powszechnych i podstawowych badań diagnostycznych. Do bezpłatnej morfologii krwi uprawnia nas skierowanie od lekarza (np. lekarza pierwszego kontaktu), ale prywatne wykonanie morfologii wraz z rozmazem nie kosztuje więcej niż kilkanaście złotych. Badanie przeprowadzane jest w laboratorium diagnostycznym, które wyniki wydaje pacjentowi osobiście lub przesyła je do placówki zlecającej.

Morfologia informuje nas o tym, jakiej jakości aktualnie jest nasza krew, jakie są proporcje między jej poszczególnymi składnikami i czy jest ich odpowiednio dużo. Wykazuje, jakie są stężenie oraz zawartość hemoglobiny, poziom hematokrytu, liczba krwinek czerwonych i białych oraz płytek krwi, objętość erytrocytów, OB, poziom granulocytów i monocytów. Odchylenia od podanych w wynikach norm mogą ostrzec nas o toczącym się wewnątrz stanie zapalnym, zalążkach anemii, niedoborze składników mineralnych (np.  żelaza, witaminy B12 czy kwasy foliowego), chorobie wątroby lub śledziony, zmianach w szpiku kostnym, białaczce, chorobie zakaźnej, talasemii, odwodnieniu organizmu czy zaburzeniach w gospodarce wodno-elektrolitowej. Odchylenia nie muszą świadczyć o początkującej chorobie, mogą być pokłosiem przyjmowania leków, nasilonego stresu, bardzo intensywnego wysiłku fizycznego lub ciąży. Kobiety nie powinny wykonywać morfologii podczas miesiączki, kiedy to skład krwi nieco się zmienia.

 

Kiedy lepiej nie zwlekać z morfologią krwi?

Podstawowe badanie krwi jest proste i praktycznie bezbolesne, o ile nie liczyć niewielkiego dyskomfortu przy wbijaniu igły. Wykonuje się je rano na czczo. Na wyniki nie trzeba czekać długo – zwykle są do odbioru już następnego dnia. Pobranie krwi trwa tylko kilka chwil. Możemy czuć się po nim nieco osłabieni, dlatego warto odczekać i coś zjeść zanim pędem rzucimy się do pracy.

To stosunkowo niewiele wyrzeczeń, jak na badanie, które daje całkiem konkretny obraz naszego zdrowia. Do tego nie narusza naszej intymności i jest zupełnie powszechne oraz bezpłatne w podstawowym zakresie. Jeśli więc przez dłuższy czas nie czujemy się najlepiej, nie ma co szukać wymówek i najlepiej od razu udać się na morfologię. Zróbmy to zwłaszcza wtedy, gdy dokucza nam ciągłe męczenie, tracimy na wadze pomimo dopisującego apetytu, szybko łapiemy infekcje, wypadają nam włosy, skóra szarzeje, jest nam ciągle zbyt zimno lub gorąco, a także wtedy, gdy na naszym ciele nieustannie przybywa siniaków lub bolą nas stawy. Osłabienie i zmęczenie oraz wypadanie włosów i spadek kondycji mogą być objawem niedokrwistości, a skóra pokryta sińcami może wskazywać na nieprawidłową krzepliwość krwi. Morfologia wykaże również, jak wygląda nasz metabolizm cukrów i czy przypadkiem nie zagraża nam cukrzyca. Badanie to powinny mieć na uwadze także osoby otyłe, lubiące wysokokaloryczne i tłuste jedzenie, jak również niestroniące od alkoholu. Jeśli planujesz wykonanie badania krwi w Warszawie, skorzystaj z oferty laboratorium medycznego Diagnostyka. Pakiet badań możesz wykupić nawet na stronie internetowej laboratorium.

Z wynikami, które otrzymamy po badaniu, udajemy się z powrotem do lekarza pierwszego kontaktu. Ten objaśni nam dokładnie, co kryje się za nieznanymi skrótami i cyframi, a jeśli wykryje coś niepokojącego, skieruje nas na badania dodatkowe.

Regularne badanie krwi to dobry zwyczaj profilaktyczny. Nawet, jeśli nic nam nie dolega, warto przeprowadzać je raz do roku. Czasem bowiem rozwijająca się w nas zmiana chorobowa może nie dawać jasnych objawów, ale wykryje ją morfologia. 


TAGI: , , ,