Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Pierwsza wizyta u ginekologa - poradnik

Pierwsza wizyta u ginekologa - poradnik

Pierwsza wizyta u ginekologa - poradnik

Wiele dziewczyn oraz młodych kobiet obawia się pierwszej wizyty u ginekologa. Aby zmniejszyć odczuwalny stres warto dowiedzieć się jak przebiegają rutynowe badania.

Czego możemy się spodziewać w gabinecie ginekologicznym?

Przed wizytą - jak się przygotować?
Wizyta u ginekologa nie wymaga wielu przygotowań. Jeśli przyjmujecie jakieś leki, koniecznie zabierzcie je ze sobą. Składniki leków wpływają na funkcjonowanie organizmu, a wielu z nich nie powinno się łączyć się z innymi medykamentami. Skład obecnie zażywanych lekarstw jest dla lekarza bardzo ważną informacją, jeśli chciałby nam przepisać nową receptę. Ponadto należy sobie przypomnieć datę ostatniej miesiączki, jej przebieg oraz ustalić czy mamy regularny okres. Jeśli prowadzimy kalendarzyk to warto go ze sobą zabrać - jest to spore ułatwienia dla ginekologa.

​Jak przebiega wizyta?
Każda wizyta zaczyna się od wywiadu, czyli od rozmowy z pacjentem. W przypadku kobiet, które dotychczas nie współżyły badanie wziernikiem lub badanie dwuręczne z reguły nie występuje. Po rozmowie lekarz decyduje o charakterze badania (kontrolnym lub diagnostycznym). Jeżeli badanie na fotelu jest konieczne, lekarz wytłumaczy, na czym dokładnie będzie ono polegało i jaki jest jego cel. Najczęściej są przeprowadzane badania wziernikami, ponieważ dzięki nim możliwe jest ocenienie stanu pochwy i szyjki macicy. W razie konieczności stosowane są również wzierniki dziewicze.

​Badania ginekologiczne
Po rutynowym użyciu wziernika lekarz przeprowadza badanie palpacyjne dwuręczne, dzięki czemu jest w stanie ocenić morfologię narządów miednicy mniejszej. Jeśli zachodzi taka potrzeba jako uzupełnienie może posłużyć badanie USG głowicą przezbrzuszną przy wypełnionym pęcherzu moczowym ewentualnie dopochwową po jego opróżnieniu. Każda pacjentka odwiedzająca gabinet ginekologiczny powinna mieć także zbadane piersi. Jest to nieodłączny element wizyty. Dobrze wyposażony i profesjonalny gabinet ginekologiczny jest miejscem intymnym, gdzie pacjentka powinna się poczuć swobodnie. Po zakończeniu badań na fotelu lekarz wraz z pacjentem omawiają ewentualny proces leczenia i podejmują decyzję dotyczącą kolejnych wizyt.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem ginekologicznym Intermed w Katowicach.


TAGI: , , ,