Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Dlaczego warto korzystać z konsultacji dietetycznych w ciąży?

Dlaczego warto korzystać z konsultacji dietetycznych w ciąży?

Dlaczego warto korzystać z konsultacji dietetycznych w ciąży?

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Warto w tym czasie prawidłowo się odżywiać, aby płód mógł się należycie rozwijać.

Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które mają znaczący wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie oraz odporność. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje i bakterie, dlatego powinny mieć to zawsze na uwadze. Nieumiejętnie ułożony plan żywnościowy w tym okresie może powodować wiele powikłań oraz złe samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na dietę, skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają stosowne uprawnienia oraz kwalifikacje. Taką osobą jest przykładowo dietetyk, który po dokładnym przebadaniu stanu kobiety w ciąży ułoży dietę dostosowaną do jej indywidualnych potrzeb.

 

Konsultacje dietetyczne w ciąży

Dieta Polakom nierozerwalnie kojarzy się z utratą masy ciała. Naukowe podejście do tematu wskazuje jednak na definicję mówiącą o tym, że dieta to styl odżywiania. Każda przyszła mama powinna więc dostosować swoją dietę do stanu, w którym aktualnie się znajduje. Stara zasada jedzenia za dwoje nie ma żadnego przełożenia na dzisiejszą wiedzę z zakresu dietetyki. Spożywanie podwójnych porcji marnej jakości potraw nie wpłynie pozytywnie na rozwijający się w łonie matki płód. Wszelkich informacji tego typu już na pierwszym spotkaniu udzieli nam specjalista dietetyk.

dieta w ciąży

Czego możemy oczekiwać od dietetyka?

Konsultacja dietetyczna (online lub tradycyjna) to dobry wybór. Wykwalifikowany dietetyk (jak np. ten, którego znajdziesz tutaj) nie tylko przekaże klientce najważniejsze informacje dotyczące proponowanej diety, ale również ułoży przykładowe jadłospisy i będzie wspierał młodą mamę w jej dążeniu do zachowania zdrowia. Zapewni także wsparcie i na bieżąco będzie monitorował postępy, aby zagwarantować najlepsze efekty. Coraz częściej poradnie dietetyczne powstają w pobliżu gabinetów i poradni ginekologicznych, co ułatwia kontakty pomiędzy mamą, ginekologiem i dietetykiem. Profesjonalnie podchodzący do sprawy dietetyk namówi mamę do wykonania niezbędnych badań, takich jak morfologia krwi czy badanie osadu w moczu.

 

Na czym opierać swoje żywienie?

Nie każda kobieta od razu może od razu pozwolić sobie na konsultacje dietetyczne. Dlatego każda z nas powinna znać choć kilka zasad, na których opiera się dieta zalecana dla kobiet w ciąży. Po pierwsze, mama powinna zwiększyć ilość przyjmowanych witamin i minerałów. Ciąża to specyficzny okres, w którym część procesów metabolicznych nasila się, by inne w tym samym czasie mogły zwolnić. Zapotrzebowanie na witaminy jest zwiększone, również ze względu na ich wykorzystanie przez płód. Zaleca się, by codziennie spożywać 500 g warzyw i 400 g owoców. Przyjmowanie przez kobietę w ciąży zbyt dużej ilości surowych warzyw może spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Co do innych potraw, warto przerzucić się na tłuszcze pochodzenia roślinnego. Produkty te zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych, potrzebnych do rozwoju układu nerwowego. Olej lniany czy oliwa z oliwek to dobry wybór.

Czego unikać?

Surowe produkty, takie jak tatar, czy inne produkty pochodzenia zwierzęcego są bezwzględnie zakazane. Jeżeli przyszła mama uwielbia sushi, w ciąży może pozwolić sobie jedynie na takie, które zawiera składniki poddane obróbce termicznej. Na jej stole nie powinny również znaleźć się grzyby niepewnego pochodzenia i produkty wędzone (zarówno ryby, jak i mięso czy sery). Z dystansem należy podchodzić także do węglowodanów. Oczywiście kobiety w ciąży nie muszą sobie ich odmawiać, niemniej należy zaznaczyć, że najlepszym wyborem będą te złożone (występują one m.in. w kaszach, ryżu i makaronach). Ale węglowodany proste także nie powinny wzbudzać obaw. Słodki batonik czy kilka cukierków od czasu do czasu to norma, na którą może sobie pozwolić każda kobieta nosząca pod sercem dziecko.

Kobiety w ciąży często nie potrafią sobie poradzić z samodzielnym bilansowaniem planu dietetycznego. W takim przypadku warto skontaktować się z dobrym dietetykiem. Udzieli on wszelkich niezbędnych informacji w zakresie diety i sprawi, że codzienny jadłospis nie będzie nudny, a wręcz przeciwnie: smaczny, zdrowy i kolorowy.


TAGI: , , , ,