Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Jedzenie » Modne diety 2017 roku

Modne diety 2017 roku

Modne diety 2017 roku

Chodzisz regularnie na siłownię, biegasz, uprawiasz forsowne sporty – i wciąż nie jesteś w stanie osiągnąć wymarzonej sylwetki? Przyczyną twoich niepowodzeń mogą być niewłaściwe nawyki żywieniowe. W odchudzaniu najistotniejsza jest dieta. Poniżej prezentujemy najmodniejsze w ostatnim czasie diety.

Dieta pudełkowa (catering dietetyczny)

Czołowe miejsce w naszym rankingu zajmuje dieta pudełkowa (dowiesz się o jej różnych rodzajach np. na https://cateromarket.pl/). Wychodzi ona naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób, które nie mają czasu lub chęci (albo też jednego i drugiego) do samodzielnego przygotowywania dietetycznych potraw. Ma szereg unikalnych zalet, które czynią ją jednym z najefektywniejszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Mówi się wprawdzie, że owszem, jest skuteczna, ale i droga – firmy oferujące catering dietetyczny pobierają od swoich klientów opłatę w wysokości od 1000 do 1500 zł (jest to przeciętna cena; wiele zależy od obfitości zamówionych posiłków, a także od składających się na nie produktów spożywczych). Należy jednak pamiętać, że gdybyśmy zsumowali swoje miesięczne wydatki na jedzenie – wynik byłby mniej więcej ten sam. Dieta pudełkowa nie jest więc zarezerwowana tylko dla bogaczy. O jej zawrotnej popularności zaświadcza pokaźna liczba firm cateringowych mających ją w swojej ofercie (np. w Białymstoku jest ich ok. 15).

 

Dieta ketogeniczna

Jakkolwiek jej początki sięgają 1924 roku, to jednak dopiero w drugiej dekadzie XXI w. stała się elementem codzienności wielu Europejczyków (w tym Polaków). Jest to dieta wysokotłuszczowa, stawiająca na produkty spożywcze mające niewielką zawartość węglowodanów. Proporcje poszczególnych składników odżywczych przedstawiają się następująco:

  • węglowodany: 10%,
  • białko: 20%,
  • tłuszcz: 70%.

Jako że w ramach diety katogenicznej pozbawia się organizmu węglowodanów, pobiera on energię z tłuszczu i zostaje wprowadzony w stan ketozy, który charakteryzuje się tym, że mózg asymiluje energię nie z glukozy, jak w zwykłej diecie, ale z tzw. ciał ketonowych, powstających w organizmie w wyniku metabolizmu tłuszczów. Zaawansowana dieta katogeniczna wymaga konsultacji z lekarzem  bądź dietetykiem.

 

Dieta paleo

Jest ostatnim krzykiem mody, a jej skuteczność zjednuje jej coraz większą liczbę zwolenników. Dieta paleo wyklucza te produkty spożywcze, które zdaniem naszych przodków wywierają ujemny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, ewolucyjnie nieprzystosowanego do ich trawienia. W ramach diety paleo spożywa się warzywa, owoce, mięso, ryby, orzechy, jajka oraz naturalne oleje. Sztuczne wytwory współczesności nie mają z jej punktu widzenia racji bytu. Dieta paleo uchodzi nie tylko za doskonały sposób na osiągnięcie szczupłej sylwetki i oczyszczenie organizmu, ale również za styl życia, który postuluje powrót do natury, zwolnienie życiowego tempa i minimalizm obecny we wszystkich sferach funkcjonowania.

 

Każda z opisanych powyżej diet jest skuteczna, jeśli tylko przestrzega się pewnych zasad i nie odstępuje od wyznaczonego celu, jakim jest osiągnięcie szczupłej, atrakcyjnej sylwetki. Warto porzucić niewłaściwe nawyki żywieniowe i zdecydować się na jedną z nich – z całą pewnością wyjdzie nam to na zdrowie!


TAGI: , , , ,