Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Sport » Jak taniec wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Jak taniec wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Jak taniec wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Ludzie tańczą od wieków – wolno więc mniemać, że czynność ta odpowiada ważnej potrzebie ludzkiej, której nic innego nie jest w stanie zaspokoić. Taniec sprzyja ponadto zdrowiu i poprawia samopoczucie, czego postaramy się dowieść w kilku poniższych akapitach.

Taniec oprócz samej przyjemności płynącej z poruszania się w takt muzyki niesie ze sobą również inne korzyści. Tańcząc, można pozbyć się zbędnych kilogramów – zwłaszcza jeśli jest to taniec energiczny, żywiołowy, wymagający znacznego wysiłku fizycznego.  W tańcu możemy zamanifestować nieujawniane na co dzień emocje, co jest równie istotną zaletą tej formy aktywności. Na parkiecie tanecznym można skuteczniej walczyć z nadwagą niż np. na siłowni, a ponadto ukształtować sylwetkę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, jako że wiele rodzajów tańca angażuje niemal wszystkie partie mięśni (sprawdź: http://agencjataneczna.pl/).

 

Wpływ tańca na zdrowie

Każdy rodzaj tańca niesie ze sobą szereg istotnych korzyści zdrowotnych, które postaramy się poniżej przybliżyć. I tak np. taniec towarzyski ma dodatni wpływ na rozwój pamięci, poprawia i harmonizuje koordynację ruchową, jest skutecznym przeciwśrodkiem zapobiegającym pogłębianiu się wad postawy, wysmukla sylwetkę, wykształca umiejętność płynnego i ujmującego poruszania się.

Taniec nowoczesny, którego początki datują się na pierwsze dwa dziesięciolecia minionego wieku, i który ma o wiele mniej restrykcyjnych zasad w porównaniu ze stylem klasycznym, jest doskonałym sposobem na osiągnięcie szczupłej sylwetki – pozwala bowiem spalić nawet do 300 kalorii na godzinę. Taniec nowoczesny (w swoich różnych odmianach: funky, break dance, disco dance, electric boogie) zwiększa wydolność organizmu, usprawnia koordynację ruchową i pozwala się wyżyć na parkiecie, jako że jest bardzo ekspresyjny.

Pochodzący z terenów Bliskiego Wchodu taniec brzucha, niezwykle zmysłowy i pociągający, praktykowany głównie przez panie, również umożliwia w bardzo szybkim tempie spalenie wielu kalorii. Efekty najwyraźniej ujawniają się w górnych partiach ciała, ale również w budowie talii – z biegiem czasu, w miarę kolejnych treningów, staje się ona coraz smuklejsza, jako że taniec brzucha wzmacnia mięśnie miednicy (co ma niemała znaczenie dla tych kobiet, które nie zamierzają rezygnować z macierzyństwa).

Jeśli jesteś zainteresowany/a nauką tańca, nie zwlekaj dłużej z decyzją, wejdź na http://taniec.com.pl/ i zapisz się na najbliższy kurs: w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie.

 

Taniec a serotonina

Warto na koniec zauważyć, że taniec, jak każda inna forsowna aktywność fizyczna, wyzwala w mózgu serotoninę, hormon odpowiedzialny za szczęście. Niemały udział w tej reakcji chemicznej ma zapewne również satysfakcja wynikająca z pogłębiania swoich umiejętności tanecznych, a także fakt partycypowania w pewnej cieszącej się uznaniem i popularnością praktyce kulturowej.


TAGI: ,