Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Jedzenie » Czy warto kupować żywność ekologiczną?

Czy warto kupować żywność ekologiczną?

Czy warto kupować żywność ekologiczną?

O ekologicznych produktach spożywczych jest ostatnimi czasy bardzo głośno. Ich kupowanie wiąże się z większymi, niż w przypadku zwykłej żywności, wydatkami. Czy warto inwestować w produkty eko?

Czy opłaca się kupować żywność ekologiczną? Tak, ale jeśli są to produkty certyfikowane - wtedy możemy być niemal w stu procentach pewni, że żywność ta została rzeczywiście wytworzona w zgodzie z obowiązującymi zasadami ekoprodukcji. Pokarm ekologiczny jest zdrowszy, z uwagi na to, iż nie zawiera żadnej chemii, w tym konserwantów, polepszaczy smaku, barwników. Nie zawiera też składników modyfikowanych genetycznie. Jedząc go, nie faszerujemy się „całą tablicą Mendelejewa”.

Warto zwrócić uwagę na mięsa z uprawy ekologicznej, które są szczególnie wartościowe. Spożywając je mamy pewność, że zwierzę było traktowane dobrze, miało dostęp do środowiska naturalnego, że odżywiane było naturalną karmą bez dodatku antybiotyków, hormonów i żadnych innych szkodliwych substancji. Takie mięso jest nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze.

Również warzywa i owoce ekologiczne mają swoje nieocenione zalety. Uprawiane są przy użyciu nawozów naturalnych, nie są pryskane pestycydami. Rolnicy ekologiczni nie stosują żadnych chemicznych środków, służących do walki ze szkodnikami roślin.

Warto też wspomnieć, że produkty ekologiczne zawierają w sobie większe ilości cennych składników pokarmowych, niż produkty zwykłe, w tym witamin i minerałów, co również jest ich dużym atutem. Jedząc żywność ekologiczną niwelujemy ryzyko zachorowań na wiele chorób, w tym na nowotwory. Warto jednak zaznaczyć, że takie produkty mają świetny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i na środowisko naturalne.


TAGI: , , ,