
Tlenoterapia - leczenie tlenem w domu
Tlen jest pierwiastkiem, bez którego życie jest niemożliwe. Inaczej niż w przypadku pozostałych pierwiastków - niedobór tlenu powoduje prawie natychmiastową śmierć ludzkiego organizmu.
Nic więc dziwnego, że znaczne siły specjalistów z całego świata skierowane zostały ku walce o umożliwienie przywrócenia wydolności oddechowej pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby płuc. Znaczącym krokiem w tej walce było opracowanie domowej terapii tlenem.
Domowa terapia tlenem to w gruncie rzeczy ta sama terapia tlenowa, której poddawani są pacjenci przewlekle chorzy na choroby płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej, z tą różnicą, że pacjent cały czas leczony jest w warunkach domowych.
Zalety tlenoterapii
Tlenoterapia ma cały szereg zalet; przynosi korzyści zarówno choremu, jak i jego rodzinie oraz służbie zdrowia:
-
badania wykazały, że pacjenci poddawani domowej terapii tlenem żyją dłużej, niż pacjenci poddawani tej samej terapii na oddziałach szpitalnych;
-
DLT (domowe leczenie tlenem) stabilizuje nadciśnienie płucne i zapobiega pojawieniu się klinicznych objawów tak zwanego serca płucnego;
-
DLT stabilizuje pracę układu nerwowego, zapobiegając wystąpieniu u pacjenta depresji i lęków oraz poprawiając jego funkcje poznawcze;
-
zapobiega chorobie zatorowo-zakrzepowej poprzez obniżenie wskaźnika hematokrytu;
-
domowa terapia tlenem zapobiega infekcjom dróg oddechowych i zmniejsza częstotliwość hospitalizacji chorego;
-
w związku z tym koszty ponoszone przez służbę zdrowia są znacznie mniejsze.
Koncentratory tlenu przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, z nowotworami płuc lub ciężkimi postaciami astmy, dla pacjentów z mukowiscydozą, a także tych dotkniętych zwłóknieniem płuc lub niewydolnością oddechową.
Aby domowa terapia tlenem była możliwa, pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalne urządzenie (koncentrator tlenu). Istnieją dwa rodzaje koncentratorów nadających się do użytku domowego:
-
stacjonarne - pozwalają choremu poruszać się po mieszkaniu - zapewnia to długi, 18-metrowy przewód oraz kółka. Jego wadą są duże gabaryty, uniemożliwiające choremu opuszczenie domu;
-
przenośne - mają niewielkie rozmiary i mało ważą, dzięki czemu można je bez problemu spakować do torby lub plecaka. Chory może swobodnie wybrać się z nim na zakupy czy na spacer. Jednak ten typ koncentratora jest bardzo drogi, co czyni go niedostępnym dla wielu pacjentów.
Zasada działania aparatu tlenowego jest prosta. Pobiera on powietrze atmosferyczne z pomieszczenia i koncentruje je, nasycając tlenem. W takiej skoncentrowanej formie powietrze podawane jest pacjentowi za pośrednictwem maseczki lub kaniuli nosowej (wąsów). Powietrze wydobywające się z koncentratora tlenowego ma około 90% zawartości tlenu, czyli ponad czterokrotnie więcej niż powietrze atmosferyczne, które zawiera go ok. 21%.
NFZ nie przyznaje koncentratorów wszystkim pacjentom. Aby otrzymać urządzenie, należy pomyślnie przejść przez wszystkie formalności. Jeśli pacjent nie zostanie zakwalifikowany - powinien na własną rękę zaopatrzyć się w aparat tlenowy. Koncentrator jest jednak bardzo drogi, w związku z czym lepszym wyjściem wydaje się wypożyczenie go. Można to zrobić za pośrednictwem jednej z wielu wypożyczalni aparatów tlenowych. Koncentrator można wypożyczyć na dowolny okres: od tygodnia do nawet kilkunastu miesięcy. Jeśli chodzi o czystość sprzętu, nie ma powodów do obaw: pracownicy wypożyczalni przed wysłaniem sprzętu dokładnie go oczyszczają i ozonują, dzięki czemu jest on jak nowy. Aparat jest także sprawdzany pod kątem poprawnego działania, a ewentualne usterki są naprawiane.
Aparaty tlenowe to źródło życia dla pacjentów ciężko chorych. Terapia przeprowadzana w domu umożliwia im normalne funkcjonowanie: aktywność fizyczną, spotkania z przyjaciółmi i rodziną.
TAGI: terapia tlenem, leczenie w domu, koncentrator tlenu, terapia tlenowa, koncentratory tlenu, koncentratory tlenu wypożyczal,