Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Na czym polega psychoterapia Gestalt?

Na czym polega psychoterapia Gestalt?

Na czym polega psychoterapia Gestalt?

To jedna z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych, która sprawdza się w większości problemów psychologicznych. Na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Psychoterapia Gestalt to podejście rozwinięte w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Należy do nurtu psychoterapii humanistycznej, opartej na przeświadczeniu o złożoności człowieka. Dużą wagę przykłada się w niej do poszerzania świadomości siebie, która ma prowadzić do trwałego rozwiązania problemów pacjenta oraz umiejętnego kierowania własnym życiem. Gestalt jest terapią długoterminową: leczenie za jej pomocą może trać od kilku miesięcy do kilku lat.

 

Założenia i przebieg terapii

Jak tłumaczy na swojej stronie psychoterapeuta Marta Myszkowska-Litwa – Kraków, kluczową rolę w tym rodzaju psychoterapii odgrywa spotkanie z pacjentem, podczas którego specjalista wspiera go w byciu sobą. Relacja między pacjentem a psychoterapeutą opiera się na uczciwości i zaufaniu, które stwarzają bezpieczne warunki do efektywnego leczenia. Terapeuta jest w tym ujęciu kimś więcej, niż obiektywnym profesjonalistą – jest przede wszystkim realną osobą, budującą autentyczną relację z pacjentem.

Podstawowym założeniem podczas spotkań prowadzonych w ramach terapii Gestalt jest skupienie się na tym, co dzieje się obecnie: ważniejsze od pytania o przyczyny problemu jest kontakt z samym sobą w celu dotarcia do swoich prawdziwych przeżyć. Pytanie „Dlaczego?” zostaje zastąpione przez: „Co teraz czujesz?” W toku tak prowadzonej terapii pacjent stopniowo burzy swoje mechanizmy obronne na rzecz lepszego wyrażania siebie. W efekcie prowadzi to do bardziej autentycznego sposobu bycia, lepszej motywacji do rozwoju oraz przeniesienia relacji „bez barier” z gabinetu terapeutycznego do codziennych sytuacji i relacji z innymi ludźmi.

 

Dla kogo?

Psychoterapia Gestalt skierowana jest głównie do osób, które mają problem z samorealizacją oraz postępują według ściśle wyznaczonych wzorów, ograniczających możliwości adaptacji. Sprawdzi się w przypadku pacjentów doświadczających wewnętrznych konfliktów, problemów emocjonalnych, stanów depresyjnych, fobii czy zaburzeń psychosomatycznych. Jest również dobrą propozycją dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym, które chcą lepiej poznać siebie, w pełni wykorzystać swój potencjał i poprawić jakość życia.


TAGI: , ,