Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu ze szczoteczki do zębów

Najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu ze szczoteczki do zębów

Najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu ze szczoteczki do zębów

Wiele osób nie wie nawet, że w niewłaściwy sposób szczotkuje zęby. Warto zapoznać się z podstawowymi technikami mycia zębów oraz środkami higienicznymi.

Zęby nie psują się bez powodu. Warto więc znać główne powody występowania popularnych chorób i schorzeń związanych z uzębieniem, bo mając odpowiednią i szeroką wiedzę w tym zakresie, będziemy mogli im skutecznie przeciwdziałać. Trzeba pamiętać, że to nie szczoteczki są odpowiedzialne za problemy z uzębieniem. To sposób korzystania z nich ma tutaj decydujące znaczenie. Jak zatem powinno się szczotkować zęby? Jakie szczoteczki wybierać?

 

Jak twarde powinno być włosie szczoteczki?

Częstym błędem popełnianym przez mnóstwo osób jest stosowanie szczoteczek lub końcówek do szczoteczek elektrycznych o nieodpowiednim dla zębów włosiu. W większości sklepów można dostać szczoteczki oraz końcówki o bardzo twardym włosiu, które nie sprawdzą się u większości użytkowników, bo nawet najmocniejsze zęby nie będą zdrowe, jeśli codziennie będzie się po nich szorować tego typu szczoteczkami. Stomatolodzy polecają szczoteczki o włosiu miękkim, którymi można bez obaw oczyszczać nawet delikatne zęby i bardzo wrażliwe, często krwawiące dziąsła. Warto porozmawiać z dentystą lub poszukać w internecie informacji o tym, czym się charakteryzują najlepsze szczoteczki elektryczne.

 

Niewłaściwe ruchy

Innym częstym błędem jest wykonywanie złych i zawsze tych samych ruchów podczas czyszczenia. Chodzi tu konkretnie o przesuwanie szczoteczką na boki przy jednoczesnym wykonywaniu nią delikatnych okrążeń. Oczywiście jest to metoda stara i już sprawdzona, ale obecnie dentyści polecają zamienić ją na inną - wykonywanie ruchów wymiatających, które lepiej usuwają m.in. resztki jedzenia oraz szkodliwe bakterie. 

 

Zbyt krótkie mycie

Kolejny częsty błąd to maksymalne skracanie czasu poświęcanego na mycie zębów. Zazwyczaj jest on tak krótki, że nie wystarcza na dokładne wyczyszczenie wszystkich miejsc. Najlepsze szczoteczki elektryczne i najdroższe pasty do zębów nic tu nie pomogą, jeśli nie będzie nam się chciało poświęcić należytej ilości czasu na higienę jamy ustnej.


TAGI: , , ,