Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Implanty stomatologiczne – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wstawienie zęba?

Implanty stomatologiczne – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wstawienie zęba?

Implanty stomatologiczne – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wstawienie zęba?

Wszczepianie implantów zębowych to doskonały sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Gwarantuje on odzyskanie pięknego uśmiechu bez konieczności noszenia niewygodnej protezy. Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie leczenia implantologicznego, dowiedz się wszystkiego na jego temat.

Czym jest implant?

Implanty zębowe często mylnie nazywane są sztucznym zębem. Mianem implantu określamy bowiem tę część, która znajduje się w kości szczęki pacjenta. W istocie więc jest on raczej sztucznym korzeniem. Natomiast część znajdująca się nad dziąsłem to korona. Leczenie implantologiczne to obecnie najskuteczniejszy sposób na wypełnienie luk po utraconych zębach: sztuczne zęby nie odróżniają się od naturalnych, a komfortu ich posiadania nie da się porównać z noszeniem tradycyjnej protezy.

 

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Istnieje szereg wskazań do poddania się zabiegowi wszczepienia implantów zębowych. Należą do nich m.in.:

- utrata jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie,

- całkowite bezzębie,

- brak zalążków zębów stałych,

- nietolerancja tradycyjnej, wyjmowanej protezy.

Przeciwwskazania do podjęcia leczenia implantologicznego lekarz stwierdzi lub wykluczy już na pierwszej wizycie. Należy pamiętać, by na zadawane przez niego w trakcie wywiadu pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. W niektórych bowiem przypadkach leczenie mogłoby przynieść uszczerbek na zdrowiu pacjenta.

 

Lista przeciwwskazań nie jest na szczęście długa i obejmuje następujące dolegliwości oraz stany:

 • cukrzyca,
 • ciąża,
 • choroby krwi,
 • choroby psychiczne,
 • narkomania, alkoholizm, AIDS,
 • nowotwory,
 • radioterapia w obrębie twarzoczaszki,
 • choroby układowe,
 • wiek poniżej 16. i powyżej 65. roku życia,
 • parodontoza i stany zapalne zębów lub dziąseł,
 • alergie,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów,
 • choroby nerek,
 • choroby układu oddechowego lub problemy endokrynologiczne.

Dolegliwości odczuwane w czasie i po zabiegu

Leczenie implantologiczne jest z założenia leczeniem bezbolesnym. Wszczepianie implantu może być przeprowadzone zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym, czyli pod narkozą. Dawka znieczulenia jest tak dobierana, by pacjent w czasie zabiegu nie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. Miejscem wartym uwagi, w którym zabieg wszczepiania implantów zębowych przeprowadza się w sposób bezpieczny i w 100% bez bólu, jest gabinet stomatologiczny Dent Kraków.

Implantolodzy zatrudnieni w gabinecie to doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy za pomocą nowoczesnych technologii oraz sprzętów przywrócą twoim zębom piękny wygląd. Dokładny opis postępowania na każdym etapie leczenia implantologicznego znajdziesz tutaj.

 

W bardzo nielicznych przypadkach może dojść do powikłań po zabiegu wszczepienia implantów:

- opuchlizna i zasinienie – występują miejscowo, lecz znikają po niedługim czasie,

- ból, nadwrażliwość lub dyskomfort po ustąpieniu znieczulenia,

- uczucie ciała obcego w jamie ustnej – nie jest powodem do obaw i po kilku dniach ustępuje,

- gorączka, ból gardła, osłabienie, sączenie się krwi lub ropy, trudności z pobieraniem pokarmów i piciem – to objawy stanu zapalnego, który wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem,

- ryzyko odrzucenia – choć tytan jest materiałem, który rzadko jest odrzucany przez organizm, to takiej ewentualności wykluczyć nie można. Jest to ciało obce dla organizmu, który czasem podejmuje próbę usunięcia intruza. Reakcji takiej nie można przewidzieć.

 

Postępowanie po zabiegu

Wydawać by się mogło, że sztuczne zęby nie wymagają takiej pielęgnacji jak naturalne. Jest to jednak myślenie błędne: o konieczności pieczołowitego dbania o korony zapominać nie wolno. Po zabiegu wszczepienia implantu lekarz dokładnie poinstruuje pacjenta, na czym powinna polegać pielęgnacja koron zębowych. Tak jak w przypadku mycia zębów naturalnych – do pielęgnacji zębów na implantach stosować będziemy szczoteczkę do zębów oraz pastę. Ich wybór zaleci nam lekarz stomatolog, który dodatkowo zademonstruje prawidłową technikę mycia zębów.

Po dokładnym wyszorowaniu zębów przychodzi czas na użycie nici dentystycznej. Pamiętajmy, że porcelanowa korona osadzona jest na implancie nieco pod linią dziąsła, a jest to miejsce, w którym ukrywają się resztki pokarmów oraz płytka nazębna. Do tych miejsc szczoteczka nie sięgnie – jedynie nić dentystyczna skutecznie je oczyści.

Zgodnie z zaleceniami lekarza powinniśmy także kupić specjalną płukankę do jamy ustnej – umożliwi nam ona oczyszczenie nawet najmniejszych zakamarków z resztek pokarmów oraz płytki nazębnej; taka płukanka ma poza tym działanie przeciwbakteryjne.

 

Konsekwencje zaniedbania higieny implantów mogą być bardzo poważne. Należą do nich:

- odkładanie się płytki nazębnej, która z czasem staje się niemożliwa do usunięcia w warunkach domowych,

- tak zwane zapalenie okołoimplantowe – jest nieprzyjemne i bolesne,

- zapalenie dziąseł wokół implantu,

- stan zapalny może zainicjować w organizmie reakcje obronne, których skutkiem może być nawet utrata implantu.

Jeśli więc nie chcemy narazić się na ryzyko utraty implantów oraz cierpienie i dodatkowe koszty – dbajmy o nowe zęby tak, jak zaleci nam lekarz stomatolog.

Leczenie implantologiczne to doskonały, obarczony niewielką ilością przeciwwskazań sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu. Jeśli tylko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką, a pacjent zastosuje się do zaleceń swojego stomatologa – będzie cieszył się jego efektami przez długie lata.


TAGI: , , , , , ,