Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Jak dobrać aparat ortodontyczny?

Jak dobrać aparat ortodontyczny?

Jak dobrać aparat ortodontyczny?

Piękny i zdrowy uśmiech to obecnie nie tylko kwestia naszego dobrego samopoczucia. To także wymóg, jaki stawiają przed nami pracodawcy, wspólnicy, klienci czy wreszcie znajomi. Nie da się wyglądać olśniewająco, jeśli nasze zęby nie spełniają odpowiednich kryteriów.

Jaka jest więc rola i znaczenie pięknych, zdrowych zębów? Co powinniśmy zrobić, jeśli nasz uśmiech nie jest doskonały? Na rozmowie o wymarzoną pracę, na ważnym spotkaniu biznesowym czy też na randce – jesteśmy oceniani na podstawie wyglądu. To pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne i może zadecydować o powodzeniu lub klęsce naszego przedsięwzięcia. Aby więc zrobić dobre pierwsze wrażenie, musimy mieć nie tylko nienaganne odzienie, manicure i fryzurę. Także od naszych zębów powinniśmy oczekiwać tego, co najlepsze – powinny być więc one czyste i zadbane, białe i równe. Współczesna ortodoncja i coraz to nowsze technologie pozwolą przywrócić twoim zębom należyty blask i wygląd.

 

Co zrobić, gdy zauważymy niedoskonałości w wyglądzie zębów?

Najpierw zastanówmy się, co rozumiemy pod pojęciem „niedoskonałości”. Najczęstszymi niedoskonałościami są:

- brak pojedynczego zęba lub większej ich liczby,

- nierówno rozmieszczone zęby: mogą na siebie wzajemnie nachodzić lub być rozstawione zbyt szeroko – wówczas widoczne są pomiędzy nimi szpary,

- zęby uszkodzone lub objęte próchnicą,

- zmiana koloru zęba lub zębów.

W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa, który dokładnie zbada zęby, a następnie opracuje plan leczenia.

 

Z wizytą u ortodonty

Jeśli problemem, który dotyczy naszych zębów, jest nierównomierne ich rozmieszczenie, należy udać się na wizytę do ortodonty. To lekarz, który specjalizuje się w zapobieganiu i leczeniu wad zgryzu. A jak będzie wyglądała pierwsza wizyta? Przede wszystkim lekarz spróbuje poznać pacjenta i jego problem, szukając przyczyn krzywego zgryzu. Przeprowadzi szczegółowy wywiad, w którym zapyta na przykład o jego złe nawyki, które mogłyby przyczynić się do powstania wady. Ortodonta nie tylko zajrzy do jamy ustnej pacjenta, ale także obejrzy jego twarz z przodu i z profilu, aby określić stopień i rodzaj nieprawidłowości. Następnie pobierze od pacjenta wyciski szczęki oraz żuchwy, by na ich podstawie opracować gipsowe modele służące do określenia stanu jamy ustnej i zaplanowania odpowiedniego leczenia. Pacjent dostanie także zalecenie wykonania zdjęcia RTG. Po zebraniu wszystkich informacji ortodonta będzie mógł zaplanować i przedstawić pacjentowi plan leczenia.

 

A jeśli konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego?

Jeśli założenie aparatu ortodontycznego okaże się jedyną drogą do uzyskania pięknego uśmiechu, pacjent w pierwszej kolejności będzie musiał zdecydować się na jeden z jego rodzajów. W dokonaniu wyboru pomoże mu lekarz ortodonta, uwzględniając cały szereg danych, takich jak:

- wiek pacjenta,

- rodzaj i stopień zaawansowania wady,

- higiena jamy ustnej,

- nawyki pacjenta (np. obgryzanie paznokci) oraz ewentualne wady wymowy.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne podzielić można na dwie podstawowe kategorie: aparaty ruchome i stałe.

Aparat ruchomy to taki typ aparatu, który pacjent może zdjąć w dowolnym momencie, na przykład na czas trwania zabiegów pielęgnacji jamy ustnej. Czas jego noszenia dobierany jest przez ortodontę na podstawie wady zgryzu pacjenta. Aparaty ruchome składają się z akrylowej płyty, metalowego łuku i klamer oraz sprężyny i śrub odpowiadających za jego sterowanie.

Aparat stały nie daje tej możliwości – raz założony, może zostać zdjęty wyłącznie przez lekarza ortodontę. Jest stosowany u pacjentów dorosłych i ma kilka wariantów:

- aparat metalowy – jego konstrukcja opiera się na metalowych zamkach, które mogą mieć kolor złoty, srebrny lub być pokryte emalią w kolorze naturalnego zęba. Także gumki mogą być różnokolorowe. Ten typ aparatu wybieramy w przypadku najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych wad zgryzu: kiedy zęby są mocno stłoczone, część z nich jest cofnięta lub wysunięta w przód albo kiedy są obrócone względem własnej osi. Plusem tego rodzaju aparatu jest jego cena: to najtańszy z dostępnych aparatów;

- aparat kosmetyczny – to aparat, który daje możliwość idealnego wręcz dopasowania do kolorystyki zębów. Może więc pozostać prawie niewidoczny, a to daje gwarancję wysokiej estetyki i komfortu psychicznego pacjenta. Wadą aparatu kosmetycznego są większe niż w przypadku aparatu metalowego zamki. Nie jest on także polecany nałogowym palaczom.

- aparat lingwalny – to rodzaj aparatu ortodontycznego, który doskonale prostuje zęby, pozostając niewidoczny dla naszych rozmówców. Można wyleczyć nim większość wad zgryzu; jego specjalna konstrukcja skraca czas leczenia. W przeciwieństwie do pozostałych typów aparatów ortodontycznych – zakłada się go od wewnętrznej strony zębów.

 

Ortodoncja jako skuteczna metoda leczenia wad zgryzu zapewnia doskonałe efekty. W celu ich utrwalenia po zdjęciu aparatu zakłada się ratainery.

Dobrze jest pamiętać, że aparaty ortodontyczne dla dzieci i dorosłych różnią się od siebie, a odpowiedź na pytanie „jak wybrać najlepszy aparat?” pomoże nam znaleźć ortodonta. On także poinstruuje nas, jak powinno wyglądać czyszczenie i higiena jamy ustnej po założeniu aparatu.

Obecnie ortodoncja pozwala na skuteczne wyleczenie każdej wady zgryzu. Jest to proces długotrwały, lecz jego efekty przerosną najśmielsze oczekiwania – zęby staną się równe i proste, a uśmiech – szeroki, naturalny i pełen pewności siebie.

 


TAGI: , , , , , ,