Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Czy pasty wybielające są w pełni bezpieczne?

Czy pasty wybielające są w pełni bezpieczne?

Czy pasty wybielające są w pełni bezpieczne?

Stosowanie środków wybielających daje w wielu przypadkach szybkie i trwałe efekty. Wiele osób zastanawia się jednak, czy produkty do rozjaśniania zębów są bezpieczne dla naszego zdrowia. Jak wygląda ich skład?

Osoby marzące o śnieżnobiałych zębach prawdopodobnie prędzej lub później sięgną po pastę wybielającą. Choć wielu dentystów krytykuje jej właściwości i działanie, właśnie tego typu pasta do zębów sprzedaje się najlepiej. Reklamy takich środków możemy często zobaczyć w telewizji oraz internecie. Czy jednak można korzystać z takiej pasty tak samo jak z jej klasycznego odpowiednika? Jaki jest pełny skład past wybielających?

 

Skład past do rozjaśniania zębów

Pasty usuwające większość przebarwień z płytki nazębnej i przywracające im w pełni naturalny, biały kolor przeważnie mają w swoim składzie dwa typy składników. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za usuwanie osadu mechanicznego, który gromadzi się na zębach i może być spowodowany po prostu jedzeniem nieodpowiednich produktów czy paleniem papierosów. Składniki zawarte w pastach do wybielania, takie jak np. np. krzemionka czy pirofosforan, ścierają go. Choć ich działanie jest skuteczne, to jednocześnie mogą one udelikatnić zęby i sprawić, że zaczną być one bardziej wrażliwe, kruche i słabe.

Drugą grupę składników, które może zawierać wybielająca pasta do zębów, to pierwiastki zdolne do rozjaśniania przebarwień chemicznych. Przeważnie jest to zwykła soda albo nadtlenek wodoru. Właściwości sody odkryto już zresztą dawno temu, dlatego znajduje ona zastosowanie w wielu domowych sposobach na wybielanie zębów. Nie wolno jednak stosować jej w czystej postaci, bo jej intensywność, choć rozjaśniłaby przebarwienia chemiczne, przy okazji również uwrażliwiłaby zęby. Większość past wybielających nie nadaje się więc do codziennego stosowania, a może być użytkowana jedynie w okresowych kuracjach. Pasty tego typu znajdziemy w tym miejscu https://denthelp.pl/pasty-do-zebow/pasty-wedlug-wlasciwosci/pasty-wybielajace

 

Rozsądne mycie i wybielanie

Gdy już pasta do zębów zdoła wybielić zęby i wyeliminować większość przebarwień, należy zrobić wszystko, by ten efekt utrzymać jak najdłużej. Po kuracji przez pewien czas nie wolno spożywać napojów oraz produktów mogących ponownie zabarwić szkliwo, które wtedy będzie podatne na złapanie nieodpowiedniego dla niego kolorytu. Trzeba także unikać palenia papierosów i wytrzymać w swoich postanowieniach przez przynajmniej tydzień. 


TAGI: , , ,