Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Aromaterapia: czy naprawdę działa?

Aromaterapia: czy naprawdę działa?

Aromaterapia: czy naprawdę działa?

Aromaterapia to jedna z najprzyjemniejszych metod terapeutycznych, tak dla ciała, jak i dla ducha. Jej podstawą są naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin. Użyte do masażu, inhalacji lub kąpieli zdejmą z nas napięcie i wspomogą regenerację.

Terapia zapachem

Olejki eteryczne ekstrahuje się z różnych części roślin, nie tylko kwiatów. Lecznicze substancje lotne zawarte są też w owocach, łodygach, pędach, korze, liściach, a nawet w nasionach. Badania nad terapeutycznym działaniem olejków eterycznych rozpoczął urodzony w 1881 roku francuski chemik René-Maurice Gattefossé. Jego ulubionym zapachem był olejek lawendowy, którego właściwościom poświęcił swoją pracę. Skłoniło go do tego przypadkowe odkrycie, że olejek ten pomaga w gojeniu się ran i działa antybakteryjnie. Dziś jest jednym z tych zapachów, które aromaterapia wykorzystuje najchętniej. Ponadto odkryliśmy działanie wielu innych substancji lotnych ukrytych w roślinach, dzięki czemu aromaterapia mogła się rozwinąć. Obecnie jest nauką łączącą w sobie zielarstwo oraz biochemię. Nieustannie potwierdza, że pozytywne działanie olejków na ludzki organizm nie wynika wyłącznie z tego, że dobrze czujemy się w otoczeniu pięknych zapachów.

 

Bezpieczna aromaterapia

Wydawać by się mogło, że aromaterapia nie powinna nieść ze sobą żadnych działań niepożądanych. Tymczasem skoncentrowany olejek eteryczny może podrażniać. Dlatego też wszystkie metody aromaterapeutyczne zakładają uprzednie rozcieńczenie olejku w substancji bazowej, by w ten sposób zmniejszyć jego intensywność. Przed masażem olejek musi zostać rozprowadzony w oliwce lub oleju (arganowym, ze słodkich migdałów czy w nierafinowanej oliwie z oliwek). Inhalacja to przecież nic innego jak wdychanie wodnego roztworu substancji leczniczej. Roztworem są też wody kwiatowe (hydrolaty), które powstają jako efekt uboczny produkcji olejków. A do relaksacyjnej kąpieli dodajemy zaledwie kilkanaście kropli wybranego zapachu.

By dowiedzieć się więcej o mocy aromaterapii sięgnijmy po książki poświęcone tematyce zdrowotnej. Dowiemy się z nich, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne i gruntownie zapoznamy z wpływem, jaki każdy z nich może mieć na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszystkie olejki mają właściwości antyseptyczne. Ale czy wiemy, które z nich najlepiej radzą sobie z bezsennością, a które najskuteczniej łagodzą podrażnienia? Które stosować na trądzik? Dlaczego olejki cytrusowe działają niekorzystnie podczas ekspozycji na słońce? Zanim zaczniemy wykorzystywać aromaterapię w domowym zaciszu, musimy wiedzieć, jakiego działania możemy spodziewać się po poszczególnych zapachach. Oto kilka przykładów:

  • Olejek różany – uspokaja, łagodzi bóle menstruacyjne i migreny, stymuluje energię, równoważy pracę układu hormonalnego.
  • Olejek geraniowy – odkaża, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomaga detoksykację organizmu.
  • Olejek lawendowy – ułatwia zasypianie, relaksuje, koi nerwy, łagodzi podrażnienia, leczy trądzik.

Ważne! Prawdziwe działanie mają wyłącznie naturalne olejki eteryczne, dostępne w sklepach zielarskich lub ekologicznych. 


TAGI: ,