Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Holter EKG - wskazania do badania

Holter EKG - wskazania do badania

Holter EKG - wskazania do badania

Badanie EKG przeprowadza się w spoczynku, dlatego nie zawsze jego wynik jest miarodajny. Bardziej szczegółowym badaniem jest holter EKG - rejestruje on pracę serca w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Holtery EKG rejestrują pracę serca przez 24 lub 48 godzin. W uzasadnionych przypadkach okres ten można przedłużyć do 7 dni. Bardzo ważne jest to, aby pacjent w trakcie badania wykonywał swoje codzienne obowiązki. Dzięki temu wynik będzie bardziej precyzyjny. Holter EKG aktywność serca zapisuje w pamięci urządzenia.

 

Wskazania do przeprowadzenia badania

Badanie Holtera powinno być przeprowadzone w sytuacji, kiedy występują objawy wskazujące na zaburzenia rytmu serca, takie jak:

  • omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy.

Badanie Holtera przeprowadza się również w celu oceny poprawności wszczepionego rozrusznika. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest także konieczność sprawdzenia skuteczności zastosowanego leczenia oraz kontrolowanie pacjentów po przebytym zawale.

 

Przebieg badania

Samo badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed założeniem holtera pacjent powinien na wizytę przynieść dokumenty zawierające wyniki wcześniejszych badań (zarówno zwykłego badania EKG, jak i badania Holtera). Samo urządzenie ma niewielkie rozmiary. Do klatki piersiowej pacjenta przyczepia się elektrody, które są połączone z urządzeniem umiejscowionym w okolicach bioder. W związku z tym, że zaburzenia pracy serca ujawniają się dopiero w trakcie wykonywania codziennych czynności, istotne jest, aby pacjent na czas badania się nie oszczędzał. Wysiłek fizyczny w trakcie badania również jest wskazany. Badanie to jest przeprowadzane przez minimum 24 godziny, dzięki temu można ocenić aktywnosć serca również podczas snu. Holter EKG sam dokonuje automatycznej oceny pracy serca, jednak jego wynik powinien być mimo wszystko poddany analizie lekarskiej. Zaletą tej formy badania jest możność wykrycia arytmii serca, której nie da się zidentyfikować dzięki zwykłemu badaniu EKG.


TAGI: , , ,