Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Czym się różni dalekowzroczność od krótkowzroczności?

Czym się różni dalekowzroczność od krótkowzroczności?

Czym się różni dalekowzroczność od krótkowzroczności?

Dalekowzroczność i krótkowzroczność to najczęstsze wady wzroku. Stanowią one parę wzajemnych przeciwieństw: krótkowzroczność utrudnia widzenie z daleka, a dalekowzroczność z bliska. Obie wady można korygować szkłami popularnie nazywanymi plusami lub minusami.

Co to jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność lub hyperopia, to wada wzroku uniemożliwiająca komfortowe widzenie z bliska. Dalekowidze lepiej widzą przedmioty, które znajdują się w większej odległości. Mogą na przykład bez problemu odszyfrować napisy umieszczone na przydrożnych billboardach, ale mają trudności z czytaniem gazety lub przeglądaniem internetu. Dalekowzroczność to choroba genetyczna, zazwyczaj objawia się już w dzieciństwie. Wada polega na tym, że promienie świetlne wpadające do oka nie skupiają się centralnie na siatkówce, ale tuż za nią. Skutek jest taki, że wszystkie obiekty w niewielkiej odległości wydają się rozmazane. Nadwzroczność koryguje się okularami lub szkłami kontaktowymi dodatnimi, czyli tak zwanymi plusami.

 

Dalekowzroczność a prezbiopia

Nadwzroczność jest często utożsamiana z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Są to jednak dwie różne wady o podobnych objawach. Prezbiopia pojawia się dopiero po 40. roku życia i jest spowodowana naturalnym osłabianiem się soczewki oka. Jeśli problemy z ostrym widzeniem z bliska nie występowały przez kilkadziesiąt pierwszych lat życia, prawdopodobnie jest to prezbiopia, a nie dalekowzroczność.

 

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, czyli miopia, to przeciwieństwo dalekowzroczności. Wada utrudnia patrzenie z daleka przy jednoczesnym ostrym widzeniu z bliska. Krótkowidz z łatwością odczyta napisy małym drukiem i nie będzie miał problemów z wysłaniem SMS-a. Prawdopodobnie jednak trudniej mu będzie dostrzec nazwę sklepu na szyldzie po drugiej stronie ulicy. Miopia może być dziedziczna, ale często jest także spowodowana nadmiernym przemęczaniem wzroku, na przykład spędzaniem długich godzin przed komputerem lub czytaniem przy słabym oświetleniu. Przy krótkowzroczności światło skupia się przed siatkówką oka, a nie bezpośrednio na niej (lub, tak jak w przypadku dalekowzroczności, za nią). Nieprawidłowe ogniskowanie jest przyczyną niewyraźnego widzenia z dali. Wadę można korygować szkłami ujemnymi, potocznie nazywanymi minusami.


TAGI: , ,