Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Podstawowe badanie pracy serca - EKG

Podstawowe badanie pracy serca - EKG

Podstawowe badanie pracy serca - EKG

Kołatanie serca? Kłucie w klatce piersiowej? Omdlenia? Duszności? Koniecznie udaj się do lekarza, trzeba będzie przeprowadzić badanie EKG, które pozwoli sprawdzić rytm pracy serca.

Aparat EKG

Do wykonania badania rytmu serca konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Aparat EKG to urządzenie, które za pomocą elektrod gruszkowych lub klamrowych odbiera sygnały elektryczne z okolic serca, nadgarstków i kostek, a następnie przetwarza je w wykres graficzny. Obecnie wiele placówek medycznych posiada aparaty EKG połączone z komputerem, dzięki czemu nie trzeba drukować każdego odczytu.

 

Kiedy wykonać EKG?

Najczęściej decyzja o konieczności wykonania badania podejmowana jest wówczas, gdy pacjent podczas wywiadu lekarskiego uskarża się na:

  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • omdlenia,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • skoki ciśnienia,
  • kołatania serca.

 

Przygotowanie do badania

Badanie EKG jest nieinwazyjne. Nie wymaga też jakiegoś szczególnego przygotowania. Dzień przed badaniem nie zaleca się spożywania alkoholu oraz wykonywania intensywnych ćwiczeń, które mogłyby zafałszować wynik badania. Zalecane jest, aby na minimum 30 minut przed badaniem:

  • nie pić kawy,
  • nie palić papierosów,
  • wystrzegać się spożywania ciężkostrawnych posiłków.

Przed rozpoczęciem badania pacjent powinien poinformować lekarza o chorobach przewlekłych (zwłaszcza o przebytych zawałach mięśnia sercowego, udarach mózgu, chorobach tarczycy, chorobach neurologicznych) i o przyjmowanych lekach.

 

Przebieg badania

Do badania należy rozebrać się od pasa w górę oraz podwinąć nogawki spodni. Pacjent podczas badania ułożony jest na wznak, z kończynami ułożonymi wzdłuż ciała i z rozchylonymi nogami. Okolice serca, nadgarstków i kostek smaruje się specjalnym żelem, zwiększającym przewodzenie elektryczne. Do posmarowanych miejsc przykleja się elektrody, które są połączone z aparatem EKG. Po kilku minutach lekarz otrzymuje wydruk badania.

 

Wady i zalety badania

Największą zaletą badania EKG jest jego powszechna dostępność oraz niski koszt. Aparaty EKG dostępne są w przychodniach, szpitalach, karetkach; dzięki temu szybko i bez problemu można zidentyfikować zaburzenia rytmu serca czy wychwycić niedokrwienie mięśnia sercowego, a co za tym idzie - szybko podjąć właściwe kroki i podać pacjentowi odpowiednie leki lub zadecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu leczniczego. Badanie to nie jest jednak pozbawione wad. Jego krótki czas może niekiedy uratować komuś życie, ale nie zawsze pokaże, że dzieje się coś niedobrego. Dlatego EKG jest podstawowym badaniem, punktem wyjścia do dalszej diagnostyki. Zawsze można przeprowadzić bardziej zaawansowane badanie - Holter EKG, które wykonuje się w cyklu 24-godzinnym przy normalnej, codziennej aktywności pacjenta. Wtedy lekarz dysponuje pełnym obrazem pracy serca i może podjąć właściwe leczenie.


TAGI: , , , ,