Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Przygotowanie do zabiegu gastroskopii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Przygotowanie do zabiegu gastroskopii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Przygotowanie do zabiegu gastroskopii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Gdy zostajemy skierowani na zabieg gastroskopii, często czujemy strach i niechęć. Niepotrzebnie. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących faktów dotyczących tego zabiegu. Udzielimy również odpowiedzi na pytanie, czy jest on bolesny i jak się go wykonuje.

Na czym polega badanie i kiedy jest wykonywane?

Badanie to wykonuje się w celu oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego, przy dolegliwościach brzusznych. Najkrócej rzecz ujmując, polega na wprowadzeniu przez jamę ustną giętkiego aparatu zwanego gastroskopem. Podczas zabiegu lekarz zapoznaje się ze stanem naszego przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ocenia te rejony pod względem elastyczności ścian, wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego i motoryki.

Skierowanie na takie badania dostaniemy wówczas, gdy istnieje podejrzenie wrzodów żołądka czy nowotworu. Do sygnałów, które wskazują na konieczność wykonania tego zabiegu, należą również bóle brzucha, wzdęcia, zgagi, krwawienia z przewodu pokarmowego. Wykonuje się go również w celu badań kontrolnych czy przesiewowych u osób ze zwiększonym ryzykiem nowotworu.


Przebieg zabiegu i ważne informacje

Zanim przystąpimy do zabiegu, należy zdjąć okulary czy też protezy zębowe. Podczas samego badania pacjent leży na lewym boku, z głową przysuniętą do klatki piersiowej. Przed wprowadzeniem gastroskopu gardło znieczula się lidokainą, czasami podaje się też leki uspokajające. Gastroskop wprowadzany jest przez specjalny ustnik, który pacjent trzyma zębami. W czasie kiedy lekarz wykonuje zabieg, nie możemy połykać śliny, która spływa do śliniaka. Zalecane jest również swobodne i jednostajne oddychanie w celu powstrzymania odruchu wymiotnego. Należy również pamiętać o tym, że podczas wykonywania badania mogą się pojawić wzdęcia, pacjentowi może się również odbijać. Gastroskopia trwa od 5 do 10 minut. Istotną informacją jest to, że do badania przystępujemy na czczo. Powikłania występują niezwykle rzadko. Jest to więc zabieg bezpieczny i nie należy się go obawiać.


Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Istotną kwestią jest znalezienie odpowiedniego lekarza, który wykona tego typu zabieg bezpiecznie i z odpowiednim podejściem. Opinie na temat poszczególnych lekarzy możemy znaleźć na różnych forach internetowych czy w ogłoszeniach. Warto też zapoznać się z opiniami pacjentów na temat danego specjalisty. Można zapytać znajomych, którego lekarza polecają. Często polecanym jest ten, którego znajdziecie tutaj.

Każdy jednak może znaleźć odpowiadającego mu lekarza i odpowiedni gabinet w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Jak więc widać, nie należy się obawiać tego zabiegu, gdyż jest on całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Pozostaje nam mieć nadzieję, że niniejszy artykuł rozwieje bezpodstawne obawy osób, które chciałyby poddać się gastroskopii, ale powstrzymuje je od tego lęk. Gastroskopia jest zwykłym badaniem, dzięki któremu dowiemy się czegoś o stanie swojego zdrowia. Badaniem, które wzbudza strach w nie mniejszym stopniu, jest kolonoskopia. Więcej o tym zabiegu dowiecie się, czytając ten artykuł - warto kliknąć w to miejsce, ponieważ znajduje się tam wiele interesujących i przydatnych informacji.


TAGI: , , ,