Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Na czym polega endoskopia i kiedy należy wykonać badanie?

Na czym polega endoskopia i kiedy należy wykonać badanie?

Na czym polega endoskopia i kiedy należy wykonać badanie?

Jeśli mamy podejrzenie choroby układu pokarmowego, często dostajemy skierowanie na badania endoskopowe. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, na czym dokładnie one polegają, jak należy się do nich przygotować i jakie korzyści za sobą niosą?

Badania endoskopowe dzielą się na gastroskopię i kolonoskopię. Obydwa te zabiegi przeprowadza się, wprowadzając do układu pokarmowego specjalne urządzenia z kamerą. Lekarz może dzięki nim obserwować stan naszych narządów wewnętrznych. Badania te jako jedyne pozwalają na zapoznanie się ze stanem tych właśnie narządów.

Zabieg gastroskopii przeprowadzany jest wówczas, gdy chcemy zbadać stan naszego przewodu pokarmowego w górnym jego odcinku. Badanie zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego na gardło. Następnie lekarz wprowadza przez jamę ustną do przewodu pokarmowego urządzenie zwane  gastroskopem. Za jego pomocą można zaobserwować, w jakim stanie jest przełyk, żołądek oraz dwunastnica. Podczas tego zabiegu istnieje możliwość pobrania materiału do przeprowadzenia różnego rodzaju badań. Można również stwierdzić zmiany wywołane środkami chemicznymi, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybiczne, a także nowotwory. Badanie wbrew powszechnie panującej opinii nie jest bolesne, może tylko nieco nieprzyjemne. Wprowadzenie gastroskopu może spowodować odruch wymiotny, ale seria swobodnych oddechów powinnna zaradzić chwilowemu dyskomfortowi. Występowanie wzdęć i odbijania się też jest normalne, a spowodowane jest dostającym się do układu pokarmowego powietrzem. Zabieg trwa około 15 minut i jest całkowicie bezpieczny, więc nie należy się go obawiać.

 

 

  

Rodzaje badań endoskopii:

 

  • Gastroskopia - Badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie schorzeń przełyku, dwunastnicy, żołądka, pobranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych oraz zatamowanie niewielkich krwawień.
  • Bronchoskopia - Badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli. Umożliwia pobranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych.
  • Artroskopia - Wziernikowanie stawu.
  • Endoskopia kapsułkowa - Umożliwia diagnostykę całego jelita cienkiego. Pacjent połyka metalową kapsułkę, która wykonuje około 50 zdjęć. Zdjęcia te są przekazywane do urządzenia, które jest umieszczone na brzuchu pacjenta. Po wykonaniu badania kapsułka zostaje wydalana. 
  • Cystoskopia - Wziernikowanie narządów układu moczowego - celem badania jest rozpoznanie zakażeń, kamienicy nerkowej, polipów, nowotworów. 
  • Laparoskopia - Ocena wnętrza jamy otrzewnowej, np. żołądka, wątroby, żeńskich organów płciowych. Endoskop wprowadza się przez nacięcie w brzuchu. 

 

Zanim wykonamy endoskopię

Do badań endoskopowych należy się odpowiednio przygotować. Są to bowiem zabiegi inwazyjne, dlatego też należy pamiętać o kilku rzeczach, które musimy zrobić przed przystąpieniem do tego typu badań.

Przed zabiegiem gastroskopii nie należy spożywać posiłków ani płynów przez co najmniej 8 godzin; nie należy też żuć gumy ani palić papierosów 4 godziny przed. Jedynie w przypadku zażywania leków można popić je niewielką ilością wody. Podczas wykonywania obserwacji gastroskopem nie powinno się także mieć na sobie biżuterii.

Z kolei przygotowania do kolonoskopii należy już zacząć 7 dni przed przystąpieniem do zabiegu. Trzeba pamiętać o tym, że nie możemy zażywać przed zabiegiem artykułów spożywczych zawierających żelazo, a osoby z cukrzycą oraz te przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub antyagregacyjne powinny skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest również zaprzestanie spożywania owoców pestkowych, a 3 dni przed zabiegiem nie można jeść potraw stałych. Z kolei dzień przed można zjeść tylko śniadanie, a następnie, po południu, zażywa się specjalny środek oczyszczający jelita.

 

Kiedy wykonujemy zabiegi endoskopii?

 

Gastroskopia przeprowadzana jest wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo lub podejrzenie nowotworu czy wrzodów żołądka. Także wtedy, gdy mamy bóle brzucha, zgagę czy wzdęcia oraz w wypadku krwawienia z przewodu pokarmowego.

Z kolei skierowanie na kolonoskopię dostaniemy wówczas, gdy mamy podejrzenie zapalenia jelit, częste biegunki i zaparcia, polipy jelita grubego czy też niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza.
Oba te badania wykonuje się również w celach profilaktycznych.

 

Dobry specjalista to podstawa


 

 

Aby bez żadnych problemów przejść badania endoskopowe, niezbędna jest wizyta u dobrego i doświadczonego lekarza. Wiele ofert tego typu badań można znaleźć w internecie, jednak warto też zasięgnąć opinii znajomych czy poprzeglądać fora internetowe, na których znajdziemy opinie pacjentów. Jako że nie są to zabiegi proste i przyjemne, powinniśmy zwrócić się do lekarza o odpowiednim podejściu i wiedzy.

Polecanym przez wiele osób specjalistą jest Adam Miśkiewicz z okolic Zawiercia, który przeprowadza wszystkie badania z zakresu endoskopii. Słynie z doświadczenia, a także dobrego podejścia do swoich pacjentów. Posiada wiele dyplomów, świadczących o jego kwalifikacjach, a także wykwalifikowaną kadrę lekarską w szpitalu, którego jest ordynatorem.

Widzimy zatem, że badania endoskopowe niosą ze sobą wiele korzyści. Pomimo krążącej powszechnie opinii, że są to badania bolesne, nie należy się ich obawiać. Mogą być one co najwyżej nieprzyjemne, lecz płynące z nich korzyści mają zdecydowanie większe znaczenie.


TAGI: , , , ,