Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Soczewki kontaktowe – pytania i odpowiedzi

Soczewki kontaktowe – pytania i odpowiedzi

Soczewki kontaktowe – pytania i odpowiedzi

Niemal każdy, kto nosi okulary, może nosić w zastępstwie soczewki kontaktowe. Budzą one jednak obawy u wielu osób.

Oto kilka pytań i odpowiedzi związanych z bezpieczeństwem, higieną i użytkowaniem soczewek kontaktowych. Jeszcze więcej pytań na temat soczewek kontaktowych i odpowiedzi znajdziesz tutaj!

 

Dla kogo?

Kto powinien nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe może nosić niemal każdy, tylko w wyjątkowych sytuacjach okulary są bezwzględną koniecznością – poinformuje nas o tym lekarz okulista podczas wizyty kontrolnej!

 

Wiek

W jakim wieku należy nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe może nosić osoba w każdym wieku, aczkolwiek zaleca się, aby zacząć je nosić już po ukończeniu 12 lat – najpierw najlepiej nosić kontakty dzienne, następnie przejść na tygodniowe lub miesięczne!

 

Nauka

Jak używać soczewek kontaktowych?

Zakładać, zdejmować oraz użytkować soczewki kontaktowe nauczy nas lekarz okulista podczas wizyty, na której ponadto dowiemy się, czy i jakie "kontakty" możemy nosić!

 

Użytkowanie

Jak użytkować soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe należy zakładać i zdejmować zgodnie z tym, jak nauczył nas lekarz okulista; najważniejsze jednak, aby soczewki wymieniać zgodnie z zaleceniami, czyli soczewki miesięczne po miesiącu, soczewki tygodniowe po tygodniu, a soczewki dzienne po dniu – gdyż białka osadzające się na soczewkach po dłuższym czasie mogą doprowadzić do stanu zapalnego!

 

Spanie

Czy wolno spać w soczewkach kontaktowych?

Nie wolno spać w soczewkach kontaktowych, bo powoduje to wysuszenie, a nawet zapalenia oka – jedyny wyjątek od tej reguły stanowią specjalne soczewki na dzień i na noc zalecone przez lekarza okulistę!

 

Krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm

Czy astygmatyzm wyklucza noszenie soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe noszą przede wszystkim osoby krótko- i dalekowzroczne; krótkowzroczności często towarzyszy jednak astygmatyzm. Osoby dotknięte tym schorzeniem powinny nosić soczewki toryczne zamiast sferycznych.

 

Presbiopia, czyli starczowzroczność

Czy da się nosić soczewki do bliży i do dali?

Soczewki kontaktowe nosi się również w razie starczowzroczności, nazywają się one wówczas soczewkami multifokalnymi – korygują widzenie do bliży i do dali w zależności od potrzeby użytkownika, a najlepiej dobierze je lekarz okulista po przeprowadzeniu badania wzroku!

 

Ruchy soczewek kontaktowych

Czy soczewki kontaktowe mogą się w oku przemieścić?

Soczewki kontaktowe nie mogą przemieścić się w oku – nawet jeśli czasami się przesuną, na przykład podczas przecierania oczu, z łatwością wracają na swoje miejsce lub dają się wyjąć!

 

Soczewki barwne oraz soczewki bezbarwne

Czy można nosić soczewki zmieniające kolor oczu?

Soczewki kontaktowe można nosić przy problemie ze wzrokiem lub bez niego, należy tylko dobrać odpowiednie moce – kolorowe soczewki kontaktowe mogą zmienić lub podkreślić kolor naszych oczu!

 

Okulary a soczewki

Co lepiej wybrać – okulary czy soczewki kontaktowe?

Nie trzeba wybierać między okularami a soczewkami kontaktowymi – jedne i drugie można nosić na zmianę, można też nosić jedynie to, w czym czujemy się lepiej, choć należy przy tym pamiętać, iż raz na jakiś czas warto dać oczom odpocząć od "kontaktów"!


TAGI: , ,