Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Sport » Snowboard: dobierz odpowiednią deskę i jazda!

Snowboard: dobierz odpowiednią deskę i jazda!

Snowboard: dobierz odpowiednią deskę i jazda!

Snowboard należy do najchętniej uprawianych zimą dyscyplin sportowych. Szczególną popularnością cieszy się zwłaszcza wśród amatorów mocnych wrażeń, którzy nie wyobrażają sobie porządnej rozrywki bez solidnej dawki adrenaliny. Zimowe szaleństwo powinny jednak poprzedzać przemyślane zakupy...

O korzyściach płynących z ruchu na świeżym, mroźnym powietrzu nikogo nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza jeśli idzie on w parze z przednią zabawą na tle malowniczego zimowego krajobrazu. Snowboarding to nie tylko jedna z wielu dyscyplin olimpijskich, która co cztery lata dostarcza sportowych emocji licznym widzom zgromadzonym na trybunach i przed telewizorami, ale przede wszystkim niebanalna forma rozrywki, dostępna dla każdego. Uprawiając snowboarding, połączysz przyjemne z pożytecznym — nie tylko będziesz się dobrze bawił, ale i polepszysz swoją sprawność fizyczną, zahartujesz organizm (uodporniając go na choroby i przeziębienia), nabędziesz nowych umiejętności, nauczysz się też utrzymywać równowagę w ekstremalnych warunkach.

 

Deska to podstawa

Deska snowboardowa jest najważniejszym elementem rynsztunku snowboardzisty. Inne przydatne akcesoria, takie jak gogle czy pary antypoślizgowe — choć również są ważne — mają jednak znaczenie drugorzędne. Jakość i bezpieczeństwo jazdy w głównej mierze zależą od jakości oraz parametrów deski, dlatego przy wyborze sprzętu należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów: wiek, wzrost, wagę, szerokość buta przyszłego użytkownika oraz ew. preferowany przez niego styl jazdy. W każdym specjalistycznym sklepie snowboardowym uzyskasz fachową poradę w razie wątpliwości co do gabarytów odpowiedniego dla ciebie sprzętu. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o sprzęcie snowboardowym.

 

Rodzaje desek

Deski snowboardowe można podzielić na dwie najogólniejsze kategorie, które zresztą również podlegają pewnym wewnętrznym zróżnicowaniom, zależnym od branego pod uwagę aspektu: mianowicie na miękkie i twarde. Miękkie przeznaczone są do jazdy freestyle’owej w snowparkach i na przysposobionych do snowboardingu stokach. Poleca się je zwłaszcza początkującym snowboardzistom. Twarde natomiast znajdują zastosowanie w szybkiej jeździe i sprawdzą się na pewno na nieubitych terenach; zaleca się je osobom zaawansowanym. Kliknij tutaj, aby obejrzeć przykładowe modele desek twardych i miękkich.

 

Wybór deski jest niesłychanie ważny także z tego względu, że im lepsza deska, tym mniejsze obciążenie stawów i ścięgien podczas jazdy. Warto więc wybrać sprzęt nieco droższy, aby ustrzec się przedwczesnych kontuzji.


TAGI: , , ,