Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Ospa wietrzna u osób dorosłych

Ospa wietrzna u osób dorosłych

Ospa wietrzna u osób dorosłych

Ospa wietrzna to bardzo często występująca choroba zakaźna wieku dziecięcego, może jednak dotyczyć też osób dorosłych, które w dzieciństwie jej nie przeszły. Co więcej, w przypadku dorosłych, przebieg ospy, podobnie jak innych chorób dziecięcych, może być znacznie poważniejszy.

Za infekcję odpowiedzialny jest herpeswirus VZV, przenoszony drogą kropelkową, który po zakończeniu choroby pozostaje uśpiony w zwojach nerwowych. W większości przypadków przebycie ospy wietrznej uodparnia na tę chorobę w przyszłości, jednakże organizm z obniżoną odpornością może ulec ponownie atakowi choroby, która często w odniesieniu do osób dorosłych przybiera postać półpaśca - i ospa, i półpasiec wywoływane są bowiem przez ten sam rodzaj wirusa.

Szczególnie niebezpieczną odmianą półpaśca jest tak zwany półpasiec oczny, w którym zaatakowany zostaje nerw trójdzielny, w tym nerw oczny, i który może skutkować porażeniem mięśni gałki ocznej i zaburzeniami widzenia. Kontaktów z osobami chorującymi na ospę lub półpaśca powinny unikać zwłaszcza kobiety w ciąży. Zachorowanie w tym przypadku, przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, może prowadzić do śmierci płodu lub ciężkich wad rozwojowych.

Do tej samej grupy co ospa czy półpasiec należy też wirus cytomegalii, choroby równie niebezpiecznej dla płodu, a co gorsza - przebiegającej zazwyczaj bezobjawowo. Jeżeli pojawiają się symptomy, to z reguły niespecyficzne, mogące być sygnałem innych chorób, a mianowicie: wysoka temperatura, zmęczenie, bóle głowy i mięśni czy powiększenie węzłów chłonnych.

Ospa wietrzna u osób dorosłych może oznaczać również tak groźne następstwa, jak zapalenie płuc, niekiedy o bardzo intensywnym przebiegu. Spotyka się też przypadki konsekwencji dotyczących serca - ponieważ u części chorych zapalenie rozwija się w mięśniu sercowym - czy stawów. Poważne skutki mogą mieć zakażenia układu nerwowego w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych bądź zapalenia mózgu.


TAGI: , , ,