Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Dobroczynne działanie muzyki

Dobroczynne działanie muzyki

Dobroczynne działanie muzyki

Jej pozytywny wpływ na człowieka dostrzegany był już w starożytności. Nie bez powodu mówi się, że muzyka koi nerwy i łagodzi obyczaje. Może także pobudzać do działania, a nawet kształtować charakter!

Z medycznego punktu widzenia muzyka oddziałuje na cztery związki chemiczne, występujące w ludzkim mózgu: serotoninę, dopaminę, adrenalinę oraz enkefaliny, które wywołują uczucie przyjemności towarzyszące słuchaniu ulubionych melodii. Muzyka powoduje również, że zmniejsza się poziom kortyzolu i kortykotropiny, powstałych na skutek stresu. Ponadto zwiększa ilość komórek stanowiących składnik bariery ochronnej organizmu, a także łagodzi stan zapalny i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.


Dobra energia na cały dzień, ukojenie na wieczór

Aby pobudzić organizm do działania, po przebudzeniu warto posłuchać pogodnej, żywej muzyki, połączyć ją z kontrolowanym oddechem lub kilkunastoma minutami ćwiczeń. W ten sposób dostarczymy sobie sił i energii na resztę dnia.  Przed snem wybierzmy natomiast spokojne, odprężające kompozycje – tego typu melodie wykorzystywane są w różnego typu terapiach, gdyż skutecznie redukują stres i pozwalają się zrelaksować.


Wsparcie dla treningu i nauki

Muzyki warto słuchać także podczas biegania, wykonywania ćwiczeń czy innej aktywności fizycznej. Badania udowodniły, że dzięki temu wytrzymałość zwiększa się o 20%, zaś zmęczenie jest mniej odczuwalne. Najlepsze utwory to te, które mają 120-150 bitów na minutę. Muzyka wspomaga także proces uczenia, wspierając pracę mózgu, pamięć i kreatywność.


Znaczenie psychologiczne

Poza wyżej wymienionymi korzyściami nie należy zapominać o najważniejszym – muzyka to naturalny sposób wyrażania uczuć i emocji. Jej słuchanie kształci wrażliwość, wpływa na rozwój intelektualny i psychologiczny. Jest również sposobem na podkreślenie osobowości, pozwala utożsamić się z określoną grupą społeczną o podobnych zainteresowaniach. Co ciekawe, istnieją naukowe dowody na to, że fani poszczególnych gatunków muzycznych posiadają podobne cechy charakteru. Warto też wspomnieć, że coraz większą rolę w psychologii odgrywa muzykoterapia, wykorzystywana zarówno w formie aktywnej (śpiew, gra na instrumentach, improwizacja), jak i receptywnej (słuchanie muzyki, relaksacja). Stosuje się ją najczęściej w rehabilitacji oraz pracy z dziećmi dysfunkcyjnymi.


TAGI: , , , ,