Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Czym jest depresja poporodowa i jak ją wyleczyć

Czym jest depresja poporodowa i jak ją wyleczyć

Czym jest depresja poporodowa i jak ją wyleczyć

Narodziny dziecka, to jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednakże radość tą, może przyćmić choroba, która dosyć często „dopada” kobiety po porodzie, czyli depresja poporodowa.

Czym więc dokładnie jest depresja poporodowa? To choroba, która pojawia się zaraz po urodzeniu dziecka, a wynika z bardzo wielu przyczyn. Kobiety zaczynają się obawiać, że nie będą w stanie wychować swojego dziecka, zaczynają się martwić, że może za mało lub za dużo dziecko je, że budzi się w nocy. Wiele matek w czasie ciąży w jakiś sposób starało się sobie wyobrazić jak dziecko będzie wyglądało i jeżeli wygląd jest inny od zakładanego, również może doprowadzić to do stanów depresyjnych.

Kobiety które cierpią na depresję poporodową stają się rozdrażnione, łatwo wpadają w panikę, często płaczą. Mają problemy ze snem, nie mają apetytu, przez co stają się zmęczone i apatyczne. Nie są w stanie cieszyć się z postępów małego niemowlaka, są małomówne i zamykają się w sobie. Kobiety w tym stanie nie mają ochoty na seks, co może pogłębiać konflikt z partnerem, który może nie rozpoznawać i może nie rozumieć problemów swej partnerki. Wybuchające sport, pogłębiają chorobę i sprawiają, że trudniej się z niej „wykaraskać”. Problemy ze zdrowiem sprawiają, że młode matki nie są w stanie zadbać o swoje dziecko, co wpędza je w jeszcze większe poczucie winy i w ten sposób błędne koło się zamyka.

Depresja poporodowa jest uleczalna i nie należy jej ignorować. Jeżeli nie jest ona głęboka, wystarczy wsparcie rodziny. Rozmowy, wzajemna pomoc powinny sprawić, że kobiety po porodzie szybko wrócą do równowagi. W cięższych przypadkach, niezbędna staje się pomoc lekarska i farmakologiczna. Należy zwrócić się do psychiatry, który będzie mógł polecić najlepszą terapie i najlepsze lekarstwa.

Kobiety powinny też w odpowiedni sposób „przygotować się” do porodu. W okresie ciąży przyszłe matki nie powinny się przemęczać, powinny jak najwięcej spać i odpoczywać. W tym czasie nie powinniśmy zmieniać pracy, miejsca zamieszkania, nie powinniśmy zaciągać kredytów itp. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się do Szkoły Rodzenia, gdzie po pierwsze można spotkać wykwalifikowaną kadrę, która potrafi dać kobiecie odpowiednie wskazówki, a po drugie gdzie można zapoznać inne kobiety, które spodziewają się dziecka. Wspólne rozmowy potrafią zdziałać cuda, dzięki czemu ryzyko depresji poporodowej znacznie się obniży. 


TAGI: , , , ,