Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Każdy marzy o zdrowych i gęstych włosach. Ich wypadanie jest sygnałem, że w naszym organizmie coś nie dzieje się tak, jak powinno. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów i jak radzić sobie z tym problemem?

Problem wypadających włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale to kobiety częściej się z tym zmagają. Co więcej – same się do tego przyczyniają. W jaki sposób? Poprzez stosowanie preparatów stylizacyjnych (farb, rozjaśniaczy, lakierów, itd.) oraz urządzeń „poprawiających” wygląd – suszarki, prostownice lokówki – które mają destrukcyjny wpływ na włosy. Aby móc korzystać z wymienionych preparatów i urządzeń, trzeba stosować odpowiednie środki chroniące i pielęgnujące. Dzięki nim włosy nie będą tak osłabione i będą w stanie wytrzymać wszystkie zabiegi.

Jednak nadmierne wypadanie włosów nie bierze się tylko i wyłącznie z zabiegów stylizacyjnych. Jest oznaką, że naszemu organizmowi brakuje odpowiednich witamin i suplementów. Jest to wynikiem złego odżywiania się, stresu, zbyt szybkiego trybu życia lub jakiejś choroby. Stres może nawet spowodować całkowite łysienie – znane są przypadki, gdy pod wpływem silnych przeżyć, w przeciągu czterech miesięcy, ktoś stracił wszystkie włosy.  


Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Jeżeli zauważyłeś, że tracisz więcej włosów niż zwykle, zacznij od zmiany swojej diety. Problem może polegać na braku odpowiednich witamin, a twój organizm właśnie w taki sposób to manifestuje. Najważniejsze dla włosów są witaminy A, E, F, B oraz siarka, żelazo i cynk.

Istotnym czynnikiem wpływającym na włosy jest pogoda. W zimie, gdy temperatura jest bardzo niska, chroń swoją głowę zakładając czapkę. Wybierz także takie kosmetyki do pielęgnacji, dzięki którym skóra głowy będzie odżywiona i nawilżona. Nigdy nie wychodź z domu z mokrymi włosami!

Latem włosy narażone są na niekorzystne działanie promieni UV. Są także częściej poddawane kąpielom w słonej lub chlorowanej wodzie, która może podrażniać skórę głowy i powodować wypadanie włosów. Po powrocie z plaży lub basenu koniecznie umyj włosy i nałóż na nie odpowiednią odżywkę, a wychodząc na słońce nie zapominaj o chustce lub kapeluszu.

Warto także sięgnąć po kuracje, których regularne stosowanie nie tylko zatrzyma wypadanie włosów, ale i na długi czas uchroni je przed szkodliwymi czynnikami, które mogłyby spowodować nawrót problemu. Pomocna może się tu okazać np. kuracja Dermicos Vive, która opiera się na stosowaniu specjalnie opracowanych plastrów, hamujących wypadanie włosów i odżywiających najgłębsze warstwy włosa.


Wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn pojawia się po 40. roku, a jedną z jego przyczyn jest osłabienie mieszków włoskowych. Często spotyka się także łysienie androgenowe, które powoduje wypadanie włosów w kącikach czoła i na szczycie włosów. U mężczyzn najczęściej jednak to czynniki genetyczne odpowiadają za łysienie.

Mężczyźni także powinni zwrócić uwagę na swoją dietę i wzbogacić ją o potrzebne witaminy. Być może wypadanie włosów wiąże się z chorobą lub infekcją - wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza i przyjmowanie odpowiednich leków.


TAGI: , , , ,