Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Kiedy udać się do dietetyka?

Kiedy udać się do dietetyka?

Kiedy udać się do dietetyka?

Jedzenie stanowi podstawę naszego życia, dostarcza składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, ale też sprawia przyjemność i może być formą spędzania wolnego czasu.

Bezrefleksyjne spożywanie pokarmów często prowadzi do nadwagi. Czasem wystarczy ograniczyć jedzenie, aby waga wróciła do normy. Ale w niektórych przypadkach warto udać się do dietetyka na konsultacje i pozbyć się zbędnych kilogramów raz na zawsze.  

Przyczyny nadwagi mogą być tak naprawdę bardzo różne. Do najczęstszych należą:

- czynniki dziedziczne - prawdopodobnie to rodzice przekazują dzieciom geny odpowiedzialne za przyjmowanie pokarmów i przetwarzanie ich w energię, jeżeli jedno z rodziców cierpi na otyłość, istnieje duże ryzyko, że dziecku również ona zagraża, wówczas szalenie ważna jest  profilaktyka, bo dziedziczne są jedynie predyspozycje, a nie sama choroba;
- czynniki fizjologiczne – waga ciała w dużej mierze zależy od apetytu, dlatego leczenie nadwagi powinno zacząć się od zmniejszenia nadmiernego łaknienia, na apetyt wpływa ośrodkowy układ nerwowy, jeden hormon pobudza chęć na węglowodany, inny tę chęć obniża, należy ustalić, którą  substancję pobudzać do pracy;
- czynniki psychologiczne – niepohamowana chęć na jedzenie traktowana jest w kategorii uzależnienia, często przyczyną jest zajadanie stresów.
Jeżeli ktoś podejmuje próbę samodzielnej walki z kilogramami, powinien mieć świadomość, że ułożenie dobrej diety to wbrew pozorom wcale nie takie  łatwe zadanie, czasami eksperymentując, można sobie tylko zaszkodzić. W konsekwencji brak efektów odchudzania prowadzi do zniechęcenia i frustracji. Warto świadomie zabrać się za walkę ze zbędnymi kilogramami. Specjaliści są w stanie dobrać odpowiednią dietę do stylu życiu, predyspozycji, a nawet upodobań kulinarnych.

U dietetyka

Jeżeli samodzielne próby walki z kilogramami nie przynoszą rezultatów, wtedy warto udać się do dietetyka, który każdego pacjenta rozpatruje w sposób bardzo indywidualny. Stąd pierwszym etapem wizyty jest wywiad. Zadawane są pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia i przebytych dotychczas chorób. Wówczas lekarz stara się znaleźć przyczyny nadwagi. Dosyć często okazuje się, że są to problemy na tle psychicznym, mogą na przykład dotyczyć braku akceptacji własnej osoby i taki pacjent powinien udać się do psychologa, bo problem jest dużo głębszy i dietetyk może okazać się bezradny. Jeżeli natomiast zostanie stwierdzone, że problem związany jest z nieodpowiednio prowadzonym trybem życia, wówczas należy zmienić złe nawyki i wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę.

Następnym etapem jest  zbadanie ogólnej kondycji organizmu pacjenta. Dietetyk dokonuje pomiaru naszego ciała (obwód talii, bioder, wzrost) oraz mierzy ciśnienie krwi. Wówczas lekarz posiada już wszystkie niezbędne informacje i może przygotować indywidualny plan odchudzania. Od tego czasu zaczyna się leczenie, bo pacjent konsekwentnie i uczciwie winien stosować się do zalecanych rad, a przebieg odchudzanie monitorowany jest dzięki comiesięcznym wizytom u dietetyka.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę?

Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto dokładnie spisać  swoje menu sprzed kilku ostatnich dni. Należy uwzględnić wszystkie główne posiłki, wraz z przekąskami – również ustalić wielkość spożywanych posiłków. Ważne jest, żeby niczego nie ukrywać, bo wówczas dietetyk nie będzie w stanie ustalić odpowiedniego planu działania. Ważne jest również to, żeby pamiętać o spożyciu ostatniego posiłku minimum na godzinę przed planowaną wizytą. Dzięki temu profesjonalny pomiar naszego ciała będzie dokładniejszy – radzą eksperci z Anlaya Day Spa.

Niezwykle istotne podczas każdej próby walki ze zbędnymi kilogramami jest uświadomienie sobie, jakich efektów oczekuje się po współpracy z dietetykiem, bo to, czy chcemy zrzucić 5, 10, czy 15 kilogramów ma ogromne znaczenie w doborze odpowiedniej diety. Należy również bardzo realistycznie podchodzić do efektów diety, trudno o spektakularne rezultaty po kilku dniach zmiany nawyków żywieniowych. A im wolniej traci się kilogramy, tym większe prawdopodobieństwo, ze efekty odchudzania będą trwalsze.

 

TAGI: ,