Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Sport » Czy można uprawiać fitness w ciąży?

Czy można uprawiać fitness w ciąży?

Czy można uprawiać fitness w ciąży?

Ciąża to dla kobiety okres wielu zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach i trybie życia. Nie musi jednak oznaczać rezygnacji ze wszystkiego i biernego oczekiwania na przyjście dziecka na świat. Z całą pewnością oznacza natomiast szczególną dbałość o swoje zdrowie i samopoczucie.

Wiele ciężarnych kobiet zadaje sobie pytanie, czy mogą dalej prowadzić aktywny tryb życia i powiedzmy uprawiać fitness jak do tej pory. Ruch i aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej pożądana. Trudno z niej zrezygnować zwłaszcza w sytuacji, kiedy wcześniej regularnie odbywało się treningi - tego rodzaju nagła zmiana trybu życia na pewno nie odbije się korzystnie na naszym organizmie. Gimnastyka w ciąży jest wskazana nawet dla tych osób, które wcześniej nie ćwiczyły. Nie tylko poprawia samopoczucie i dotlenia organizm, ale przygotowuje do porodu i umożliwia szybszy powrót do formy po wszystkim. Fitness rozładowuje stres, redukuje obrzęki nóg, zapobiega żylakom, hemoroidom i rozstępom. Trzeba jednak dostosowywać rodzaj i intensywność ćwiczeń do etapu ciąży, a przede wszystkim zasięgnąć porady swojego lekarza, ponieważ może się okazać, że z jakichś względów akurat w naszym przypadku ten typ aktywności nie jest wskazany.

Istnieją pewne dyscypliny sportu i rodzaje ćwiczeń, których kobieta w ciąży wykonywać nie powinna. Są to przede wszystkim te aktywności, które niosą ze sobą ryzyko upadku, a więc na przykład jazda konna, jazda na nartach, snowboard, surfing, wspinaczka. Należy również unikać takich sportów, które mogą spowodować urazy (gry zespołowe), wymagających zachowania równowagi (jazda na rowerze), zbytnio obciążających kręgosłup i stawy (intensywny trening biegowy). Generalnie kobieta w ciąży nie powinna trenować ani zbyt forsownie, ani zbyt długo, nie może bowiem się przemęczać. Zrównoważony i umiarkowany ruch to zdrowa i wskazana w tym przypadku forma aktywności fizycznej.


TAGI: , , , ,