Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Zdrowy styl życia » Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega?

Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega?

Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega?

Spośród recept na smukłą sylwetkę i dobrą kondycję, furorę robi w ostatnich latach propagowana przez wielu specjalistów od żywienia dieta zgodna z grupą krwi. Ma ona zapewniać zdrowie, długowieczność i witalność poprzez zachowanie harmonii między wrodzonymi predyspozycjami a stylem życia.

Przyjęty od dawna przez naukę podział na 4 główne grupy krwi jest podstawą do opracowania osobnej diety dla każdej z grup – grupy 0, A, B, AB. Twórcy tej teorii są bowiem zdania, że w grupie krwi jest zakodowany najbardziej właściwy dla każdego człowieka sposób odżywiania, gwarantujący nie tylko zdrowie i długie życie, ale też zapewniający mu szczupłą sylwetkę, bez konieczności dodatkowego odchudzania. Ponieważ jednak ani skuteczność, ani zasadność tej metody nie została oficjalnie potwierdzona przez naukę, warto najpierw zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, żeby wyeliminowanie niektórych produktów żywnościowych nie odbiło się ujemnie na naszym zdrowiu.

Najstarsza i najbardziej pierwotna jest grupa krwi 0, zwana w tej diecie grupą myśliwego. Podstawą jadłospisu jest w tej grupie białko zwierzęce, a więc wszelkie mięso oraz ryby i owoce morza. Myśliwi nie tolerują natomiast mleka i jego przetworów oraz produktów mącznych i w ogóle zbożowych.

Osoby z grupą krwi A to rolnicy, inaczej pasterze, których dieta opiera się z kolei niemal wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Mięsa nie przewiduje się tutaj wcale, tylko niektóre gatunki ryb.

Grupa B to koczownicy, którzy po swoich praprzodkach odziedziczyli zdolność do dobrego przyswajania zarówno większości produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Dieta dla tej grupy jest zatem najbardziej zrównoważona.

Grupa AB, najmłodsza z grup krwi, określana jest jako Enigma, powstała bowiem ze skrzyżowania cech genetycznych właściwych dla A i B, co sprawia, że nie da się jej jednoznacznie scharakteryzować. Wiadomo natomiast, że chociaż jest zaprogramowana do jedzenia mięsa, to jednak nie najlepiej je trawi, powinna zatem ograniczać jego spożycie.


TAGI: , , , , , ,