Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Nerwica lękowa – objawy i leczenie

Nerwica lękowa – objawy i leczenie

Nerwica lękowa – objawy i leczenie

W odczuciu potocznym nerwica, poniekąd zgodnie z nazwą, kojarzy się z zaburzeniami systemu nerwowego wywołującymi pewną niestabilność i nerwowość. Tymczasem medycyna kwalifikuje ją jako zaburzenia psychogenne, spowodowane konfliktami czy urazem natury psychicznej lub wrodzonymi cechami osobowości.

Podstawowym elementem wszystkich nerwic jest lęk, dlatego psychiatrzy używają dzisiaj częściej terminu zaburzenia lękowe w odniesieniu do nerwic różnych typów. Jednak w nerwicy lękowej niepokój, napięcie, poczucie zagrożenia, obawa, wysuwają się na plan pierwszy. Jednocześnie z obniżonym nastrojem, problemami ze snem i koncentracją, apatią, rozstrojem emocjonalnym, mogą występować bardzo dokuczliwe objawy somatyczne – bóle głowy, serca, żołądka, zaburzenia wzroku i słuchu, drętwienia, niedowłady, biegunki czy zaparcia, zaburzenia równowagi i szereg innych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że rozmaite symptomy nie muszą świadczyć o chorobie danego organu, a właśnie być przejawem nerwicy lękowej. W tego rodzaju przypadkach specjalista zazwyczaj bez problemów rozpozna właściwą naturę trapiących nas dolegliwości.

Nerwicę można i trzeba leczyć. Istnieje kilka psychologicznych metod walki z tą chorobą, poczynając od łagodnej psychoterapii interpersonalnej czy poznawczo-behawioralnej, po progresywną relaksację czy medytację. W cięższych przypadkach aplikuje się środki farmakologiczne. Zapobiegać atakom paniki czy zwalczać fobie możemy też na własną rękę przede wszystkim stosując rozmaite techniki relaksacji - umiejętność rozluźnienia i zrelaksowania się jest bardzo istotna w zmaganiach z lękiem. Równie korzystne mogą się okazać ćwiczenia oddechowe. Czasami wystarczy obecność drugiej osoby, aby przezwyciężyć wszechogarniający nas niepokój. Dobrą metodą jest też odwrócenie uwagi od czegoś, co budzi lęk i przeniesienie jej na inny obiekt.


TAGI: , ,