Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków?

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków?

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków?

Lekomania, czyli uzależnienie od leków, to zjawisko coraz bardziej powszechne w naszym społeczeństwie. Ze wszystkich badań wynika bowiem, że jesteśmy w czołówce krajów, w których spożycie leków, a właściwie ich nadużywanie, jest ponad przeciętną miarę.

Podobnie jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych, o uzależnieniu od leków możemy mówić wtedy, kiedy istnieje psychiczny i fizyczny przymus przyjmowania danego specyfiku, a jego odstawienie wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, co określa się mianem zespołu abstynencyjnego. Jeśli chodzi o Polaków, to najczęściej uzależniają się oni od środków przeciwbólowych, nasennych, uspokajających i dopingujących. Nawet dostępne w aptekach bez recepty popularne środki przeciwbólowe zażywane zbyt często i w nadmiernych ilościach mogą uzależnić, a dodatkowo wywoływać groźne następstwa w postaci zaburzeń ciśnienia i czynności serca, oddychania i układu trawiennego. Jeszcze bardziej niebezpieczne są środki nasenne wywołujące silne uzależnienie psychiczne i fizyczne. W przypadku benzodiazepin czy barbituranów nałóg może rozwinąć się już po 2-3 miesiącach przyjmowania leku.

Leczenie z żadnego uzależnienia nie jest łatwe, dlatego niezmiernie istotne jest zapobieganie temu stanowi. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinien być wzrost tolerancji organizmu na przyjmowaną dotychczas dawkę, oznacza to bowiem uodpornienie na lek i skłania pacjenta do zwiększania dawki. Leczenie lekomanii polega przede wszystkim na detoksykacji, czyli usunięciu z organizmu szkodliwej substancji. Najlepiej stopniowo zmniejszać dawkę leków, aż do całkowitego zaprzestania. Musimy niestety nastawić się na wystąpienie objawów abstynenckich, warto jednak przecierpieć czasowe dolegliwości, niż narażać się na poważne konsekwencje związane z nadużywaniem silnie działających specyfików. Można w tym okresie wspomagać się preparatami witaminowymi.


TAGI: , , ,