Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » O czym może świadczyć słabe krążenie krwi?

O czym może świadczyć słabe krążenie krwi?

O czym może świadczyć słabe krążenie krwi?

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest możliwe między innymi dzięki krążeniu krwi dostarczającej przez zamknięty system naczyń składniki odżywcze do wszystkich komórek naszego ciała. Zaburzenia krążenia mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Tak zwane słabe, czyli niedostateczne krążenie, jest charakterystyczne głównie dla osób starszych, ale niekiedy dotyka też całkiem młodych ludzi. Najbardziej typowe objawy słabego krążenia krwi to zimne lub obrzęknięte stopy i dłonie, drętwienie kończyn, żylaki (aby wyleczyć tę uciążliwą dolegliwość zastosuj maść na żylaki), zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie, omdlenia, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, nadmierne zmęczenie, bladość i suchość skóry. Naturalnie zimne stopy lub dłonie czy chwilowe drętwienie kończyn nie muszą być od razu symptomem jakiejś poważnej choroby. Może to być bowiem rezultat chwilowego niedotlenienia tych odległych od centrali systemu, czyli serca, partii ciała, spowodowanego na przykład brakiem ruchu bądź pozostawaniem przez dłuższy czas w jednej pozycji. Jeśli jednak tego typu objawy się powtarzają, a w dodatku nie umiemy znaleźć racjonalnej ich przyczyny, trzeba udać się do lekarza.

Jedną z pierwszych narzucających się odpowiedzi na pytanie o przyczynę zaburzeń krążenia jest miażdżyca tętnic, czyli przewlekły proces zapalny polegający na zwężeniu naczyń na skutek odkładania się cholesterolu na ściankach. W związku z rozwojem blaszek miażdżycowych krew nie może swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne. Rozwojowi miażdżycy sprzyja otyłość, brak ruchu, cukrzyca, nadciśnienie, palenie papierosów. W wyniku zmian miażdżycowych w kończynach dolnych może dojść do przewlekłej i groźnej choroby niedokrwiennej kończyn prowadzącej na przykład do zakrzepicy czy nawet martwicy. Słabe krążenie może także wynikać z problemów z tarczycą, nerkami, być efektem anemii i złego odżywiania lub kłopotów z kręgosłupem.


TAGI: , , , , ,