Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Medycyna » Kiedy wycięcie migdałków jest konieczne?

Kiedy wycięcie migdałków jest konieczne?

Kiedy wycięcie migdałków jest konieczne?

Wielu rodziców ma wątpliwości, czy sugerowane przez lekarza rozwiązanie, jakim jest usunięcie migdałków, jest zasadne. Tego rodzaju zabieg budzi w dalszym ciągu kontrowersje, zwłaszcza że przy obecnym postępie medycyny mogłoby się wydawać zasadne zastąpienie go leczeniem farmakologicznym.

Specjaliści na tego typu wątpliwości odpowiadają jednoznacznie – najważniejsze jest właściwe rozpoznanie, ale jeśli migdałki stanowią źródło ciągłych infekcji lub ich przerost może doprowadzić do poważnych zaburzeń w prawidłowym rozwoju dziecka, należy je poddać zabiegowi operacyjnego usunięcia. Migdałki pełnią co prawda bardzo ważną rolę w systemie odpornościowym organizmu dziecka, jednak jeśli zdaniem lekarza ich pozostawienie może przynieść trwałe i groźne skutki dla zdrowia, lepiej i bezpieczniej jest je usunąć, tym bardziej, że zabiegowi podlegają jedynie migdałek gardłowy i podniebienne, natomiast pozostają jeszcze migdałki trąbkowe, językowy i pasma boczne gardła. Wszystkie one tworzą tak zwany pierścień Waldeyera, rozwijający się w pierwszych latach życia i ulegający zanikowi w okresie dojrzewania.

Patologiczny przerost migdałka gardłowego może być przyczyną nie tylko częstych infekcji, ale także zaburzeń oddychania, chrapania i bezdechów, a nawet, na skutek niedrożności nosa, zaburzeń rozwoju twarzoczaszki i powstawania wad zgryzu. Z kolei częste wysiękowe zapalenie ucha środkowego może doprowadzić do niedosłuchu. Przerost migdałków podniebiennych, oprócz analogicznych zaburzeń drożności dróg oddechowych, może powodować choroby o podłożu immunologicznym, takie jak gorączka reumatyczna czy kłębuszkowe zapalenie nerek, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia oraz wady wymowy, niedosłuch, wady zgryzu. Podejmując zatem taką czy inną decyzję, trzeba być świadomym jej skutków, ale też upewnić się co do trafności lekarskiej diagnozy.


TAGI: , , , ,