Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Sport » Powody, dla których warto jeździć na rowerze

Powody, dla których warto jeździć na rowerze

Powody, dla których warto jeździć na rowerze

Wystarczy zerknąć na miejskie ulice, żeby przekonać się, jak wielką popularność zdobyła ostatnio jazda na rowerze. Skąd tak duże zainteresowanie tym sportem?

Zainteresowanie zdrowym stylem życia wykazują coraz większe rzesze osób. Być może właśnie dlatego tak wiele ludzi i w młodszym, i w starszym wieku decyduje się odłożyć kluczyki samochodowe na półkę i sięgnąć po rower? Jazda jednośladem ma wiele walorów, zarówno praktycznych, jak i prozdrowotnych.

Z praktycznych zalet jazdy rowerowej można w pierwszym rzędzie wymienić szybkie i łatwe przemieszczanie się po mieście. Ma to duże znacznie zwłaszcza w przypadku zakorkowanych, nie tylko w godzinach szczytu, metropolii. Jadąc na rowerze po wyznaczonych ścieżkach dla jednośladów mamy pełną swobodę ruchu.

Najważniejsze plusy rekreacyjnej jazdy na rowerze dotyczą jednak zdrowia. Doskonałe spalanie kalorii powinno być tu decydującym bodźcem dla osób, które chcą schudnąć. Jeżdżąc przez około godzinę można spalić 400-600 kalorii. Nie musimy przy tym wcale zbyt mocno się forsować, wystarczy spokojna jazda w średnim tempie. Jazdę na rowerze polubią również nasze narządy wewnętrzne, szczególnie płuca, serce i układ krążenia. Jeśli ktoś zmagał się z kołataniem serca, nadciśnieniem, żylakami, regularna jazda jednośladem niewątpliwie przyczyni się do zniwelowania tych niedogodności. Warto również wspomnieć o doskonałym dotlenieniu całego organizmu podczas rowerowej rekreacji, usprawnieniu pracy mózgu i polepszeniu ogólnego samopoczucia. Rower może być świetnym lekarstwem na chandrę i depresję. Piękna sylwetka z ładnie wyrobionymi mięśniami ud, pośladków, łydek, wzmocnienie układu oddechowego i układu krążenia, poprawa odporności, kondycji, lepsze zdrowie – to wszystko da nam rower. I jak tu go nie pokochać?


TAGI: , , ,