Tu jesteś: Zdrowie na medal | ZdrowoRada.pl » Psychologia » Przyczyny, objawy i leczenie nerwicy

Przyczyny, objawy i leczenie nerwicy

Przyczyny, objawy i leczenie nerwicy

Termin „nerwica” odnosi się do kilku różnych zaburzeń na tle psychicznym. W zależności od typu nerwicy, jej objawy mogą znacznie różnić się od siebie.

Nerwica wegetatywna to zaburzenie, które powstaje na skutek nieustannego przebywania w stanie stresu, napięcia nerwowego. W efekcie organy wewnętrzne, najczęściej żołądek, zaczynają pracować nieprawidłowo. Chory odczuwa częste dolegliwości żołądkowe, mogą pojawiać się wrzody. Dysfunkcje można zaobserwować również ze strony układu krążenia - może na przykład dochodzić do występowania nadciśnienia tętniczego, kołatania serca, etc. Inną, często występującą odmianą nerwicy jest nerwica neurasteniczna. Jej symptomami są najczęściej częste uczucie zmęczenia i przygnębienia, albo odwrotnie – nadmiernego pobudzenia, gniewu, zdenerwowania. Objawy te najsilniej występują w godzinach porannych, a w miarę upływu godzin zostają złagodzone.

Nerwica lękowa dotyka osób, które nie potrafią poradzić sobie ze złymi emocjami, do tego skrywają je w głębi siebie przez dłuższy czas. W rezultacie w psychice chorego zaczynają powstawać irracjonalne lęki, które są głównym symptomem tego typu nerwicy. Lęki mogą dotyczyć różnych aspektów życia. Często występujące fobie to: lęk wysokości, lęk przed katastrofami, chorobami, itp.

Często pojawiającą się przypadłością u osób z zaburzeniami nerwowymi jest również nerwica natręctw. Polega ona na obsesyjnym wykonywaniu jakiejś czynności, na przykład ciągłym myciu rąk, pedantycznym dbaniu o porządek, wielokrotnym powtarzaniu jednej i tej samej czynności, itp.

Istnieje jeszcze kilka innych rodzajów nerwic, w przypadku każdej z nich zalecane jest podjęcie leczenia. Poddawanie się tej chorobie może znacznie pogorszyć komfort życia. Leczenie nerwicy polega na zastosowaniu psychoterapii oraz na przyjmowaniu adekwatnych leków. Ostateczny wybór metod leczenia zależy jednak od indywidualnego przypadku.


TAGI: , , , ,